Nejhorší pouliční střety za šestnáct let doprovázely závěrečné dny jednání Světové obchodní organizace v Hongkongu. Několik stovek demonstrantů v sobotu pomocí bambusových tyčí prolomilo policejní zátarasy a policie je dokázala zkrotit až pomocí vodních děl a slzného plynu. Nejméně padesát lidí na obou stranách bylo zraněno.

V jednacích sálech se mezitím pomalu spělo k dohodě, kterou neochotně, ale přece přijala Evropská unie a další bohaté státy ve prospěch chudých. EU se zavázala, že do roku 2013 zruší zemědělské dotace. "Je to pro nás přijatelná dohoda," řekl Peter Mandelson, eurokomisař pro obchod, který za pětadvacítku vyjednával.
Mandelson i další tvrdili, že dohoda sice není úspěch, ale podařilo se zachránit schůzku v Hongkongu od krachu, kterým skončila předchozí jednání v Cancúnu a Seattlu.

Američané byli spokojenější. "Položili jsme základy pro úspěšné dokončení jednacího kola," citovala stanice BBC Susan Schwabovou, zástupkyni hlavního amerického vyjednávače.
USA se nezavázaly podle dosažené dohody zrušit dotace domácím pěstitelům bavlny, jak to požadovala skupina afrických zemí. Bohaté země však postupně odbourají vývozní dotace pro bavlnu.

Už v pátek se sto padesát členských zemí shodlo na programu pomoci osmačtyřiceti nejchudším státům, kterým bohaté a středně rozvinuté země otevřou své trhy pro drtivou většinu vývozu. To byl také jediný očekávaný pozitivní výsledek konference, který podpořila i Česká republika, jež je poprvé na takovém jednání v rámci EU.
Vyjednávači ze středně rozvinutých zemí jako Brazílie či Indie ovšem nebyli příliš spokojeni. Podle agentury Reuters ale žádná země nechce dosažený výsledek zablokovat. Oficiálně všech 149 členských zemí dohodu včera večer schválilo.
"Panuje mezi námi obecně frustrace a nespokojenost," řekl novinářům například mauretánský ministr obchodu Madan Murlidhat Dulloo za skupinu afrických, karibských a pacifických zemí.

Zvýšila se šance, že během příštího roku bude uzavřeno vyjednávací kolo z Dauhá, které má přídomek rozvojové, neboť se zaměřilo na pomoc nejchudším, i když ne plně k jejich spokojenosti. USA a Japonsko si i nadále mnoho ochranářských opatření podrží.
Americkému prezidentu Georgi Bushovi v polovině roku 2007 vyprší vyjednávací mandát od Kongresu, proto účastníci kompromisní dohodu vítají.

Představitelé nevládních organizací ovšem dohodu kritizují jako nedostatečnou právě z pohledu chudých zemí. "Je to zrada rozvojových slibů bohatých zemí, jejichž zájmy opět převážily," řekl bez upřesnění například Phil Bloomer z globální rozvojové organizace Oxfam. Rok 2013 se shoduje s koncem rozpočtového výhledu, který o víkendu přijala Evropská unie. Při jednání o rozpočtu EU byla otázka zemědělských dotací jednou z nejožehavějších a unie se shodla, že zemědělskou politiku do té doby měnit nebude.

Unie a USA nedosáhly všech svých cílů v otázce uvolnění obchodu v průmyslových výrobcích se středně rozvinutými zeměmi, o něco lepší podmínky vyjednaly v části týkající se služeb.


Dohoda WTO z Hongkongu

Zemědělské dotace
Bohaté země, hlavně EU, je odstraní postupně do konce roku 2013. Chybí ale dohoda o dovozních tarifech pro zemědělské výrobky.
Rozvojová pomoc
Osmačtyřicet nejchudších zemí získá přístup na globální trhy bez kvót a bez cel pro sedmadevadesát procent svých produktů.
Bavlna
Bohaté státy postupně odstraní vývozní dotace, ale chybí dohoda o tom, kdy USA omezí podporu domácích farmářů.
Banány
Středoameričtí vývozci banánů neuspěli z požadavkem, aby EU zrušila nový vyšší tarif na dovoz banánů, který má platit od příštího roku a který zvýhodňuje bývalé evropské kolonie.
Zdroj: BBC, reuters