Desítky miliard korun ročně z rozpočtu Evropské unie mohou výrazně pomoci rozvoji české ekonomiky. Zároveň však připomínají, že ČR nemá tyto peníze zdaleka jisté, a klíčová tak bude schopnost předložit hodně kvalitních projektů. Rozpočet EU podle nich stále zůstává nemoderní a zbytečně velká část prostředků směřuje na neefektivní zemědělství.

Na rozpočtu EU na léta 2007 až 2013 se v noci z pátku na sobotu dohodli evropští státníci. ČR by mohla ročně získat čistý příjem až 93 miliard Kč, a to převážně na rozvoj chudých regionů, infrastrukturu, životní prostředí a zemědělství.

"Zvýšený příliv peněz z unijních rozpočtů se nepochybně a docela zřetelně projeví i v hospodářském růstu ČR," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Zároveň by to prý mohlo vést i ke snížení nezaměstnanosti a vyšší kupní síle obyvatel.
Podle ekonoma Patria Finance Davida Marka může být ekonomický přínos i několikanásobně vyšší než objem vyčerpaných prostředků. ČR by se však podle něj měla vyvarovat chyb jiných zemí, které si na fondech EU vypěstovaly určitou závislost na úkor samostatně životaschopného podnikání.

Ředitel Centra pro ekonomiku a politiku Petr Mach varoval před přehnanými očekáváními, která jsou s miliardami z EU spojená. "Letos také nedostáváme čistého nic a očekávání před vstupem byla obrovská. Žádných 90 miliard korun pro ČR vyjednáno není, je to jen vyjednaný holub na střeše," připomněl zatím nízkou úroveň čerpání.

Většina analytiků však oceňuje nejen velký objem přidělených prostředků, i vyjednané podmínky čerpání. EU nakonec bude spolufinancovat až 85 procent hodnoty projektů, zatímco dosud to bylo 75 procent. Podle Jedličky tak české veřejné rozpočty za zmíněných sedm let ušetří téměř 46 miliard Kč. Výše spolufinancování by měla dosáhnout necelých 69 miliard Kč. "Snížením peněz ze spolufinancování však půjde na projekty celkově méně peněz," připomněl.

Podle Marka bude nutné zajistit, aby případný příliv velkých částek nevedl k nadměrnému posilování koruny. Nejsnadnějším řešením je údajně převod přes účty centrální banky, která se používá například při uvolňování prostředků z privatizací. Banka si podrží peníze v eurech jako rezervy a prostředky uvolní v české měně.

Stinnou stránkou však podle Marka budou pravděpodobné ztráty z držení devizových rezerv, protože kvůli posilování koruny se bude jejich relativní hodnota snižovat. Tyto ztráty by podle něj měly být při posuzování nákladů a přínosů unijních fondů rovněž započítány.

Marek označil za zklamání, že stále největší díl rozpočtu směřuje na neefektivní zemědělskou politiku a příslib reformy je stále neurčitý. Podle dohody ze summitu se mají politici v letech 2008 a 2009 dohodnout, jak by bylo možné rozpočet modernizovat. Proti snižování zemědělských dotací protestuje zejména Francie.

Mach zmínil i "vydírání" Britů například Polskem, aby mu ještě mírně navýšili přidělené prostředky. Připomněl, že Británie uvolněním svého pracovního trhu vytvořila pro Poláky více pracovních míst než jejich vlastní politici. "České vládě budiž přičteno ke cti, že se držela vydírání stranou a chovala se přiměřeně. Poláci získali peníze, ale ztratili čest," řekl.