Evropská ústava a rozšiřování EU budou patřit mezi hlavní priority unie v příštím roce. Prohlásila to v rámci prezentace programů rakouského a finského předsednictví EU rakouská ministryně zahraničí Ursula Plassniková. Zároveň ovšem tlumila přílišné naděje na oživení evropské ústavní smlouvy. Rakousko převezme půlroční předsednictví 1. ledna a Finsko ho nahradí v druhé polovině roku.

Plassniková uvítala dosažení dohody o sedmiletém rozpočtu v průběhu minulého týdne. Její předsednictví se tak může soustředit na jiné klíčové problémy.
Podle návrhu předloženého programu je potřebné, aby se unie zaměřila na otázky týkající se každodenního života občanů. Obě předsednictví budou spolupracovat, aby přispívali k ekonomickému a sociálnímu rozvoji, ochraně životního prostředí a bezpečnosti evropských občanů.

V příštím roce by mělo být intenzivněji monitorovat Bulharsko a Rumunsko s cílem přijmout obě země do EU v roce 2007. Šéfka rakouské diplomacie věří, že se oběma zemím podaří splnit stanovená kritéria. Pod intenzivním dohledem bude i Chorvatsko, Turecko a Makedonie.

V rámci rakouského předsednictví by měly být vyhodnoceny národní debaty o budoucnosti Evropy. Rakousko chce zároveň do procesu "reflexe" více dynamiky.
V rámci vnějších vztahů chtějí Vídeň i Helsinky podporovat posilňování vnějších aktivit, postavení pozice EU v rámci mezinárodního společenství a upevňování mezinárodních vztahů a strategického partnerství s USA, Ruskem nebo asijskými partnery.

Důležitou prioritou zůstává i naplnění strategických cílů, stanovených v deklaraci EU o boji proti terorismu z března minulého roku s důrazem na aktivity proti financování teroristických skupin a náboru teroristů. Další bodem agendy bude implementace strategie EU proti výrobě zbraní hromadného ničení.

Unie bude i v příštím roce pokračovat v naplňování cílů tzv. lisabonské strategie. Činnost unie by se měla podle návrhu obou předsednictví zaměřit na opatření podporující růst a zaměstnanost. Na podporu ekonomického růstu chtějí předsednictví věnovat osobní pozornost vnitřnímu trhu, především službám, telekomunikacím nebo finančním službám. Obě země se rovněž budou snažit o zajištění maximální transparentnosti svých předsednictví.