Obyvatelé Evropské unie včetně Čechů by mohli v budoucnu přispívat do společného rozpočtu "evropskou daní". Její zavedení naznačil jak předseda Evropské komise José Barroso, tak i britský premiér Tony Blair, jehož země do konce roku unii předsedá.

Barrosova komise dostala od účastníků summitu EU z minulého týdne za úkol připravit reformu evropského rozpočtu. S tou má přijít v letech 2008 nebo 2009. Barroso už v pondělí slíbil "kompletní revizi" rozpočtu, "bez žádných tabu".
Zásadní část rozpočtu EU, tedy přes 70 procent, nyní tvoří příspěvky členských států. Zbytek se skládá z části zisku z DPH členů EU a dovozního cla. Barroso soudí, že je na čase systém změnit, a zároveň odmítá vyloučit, že by se součástí reformy stala právě kontroverzní "evropská daň". "Musíme zvážit nějakou reformu příjmů EU," řekl předseda komise. "Musíme najít způsob, jak se vyvarovat tak přímého spojení mezi národními rozpočty a rozpočtem unie."

Podobně se včera vyjádřil britský premiér Tony Blair, který na závěr britského předsednictví obhajoval výsledek summitu před evropskými zákonodárci. Blair přiznal, že jeho země nikdy nebyla pro zavedení takové daně, ale zároveň ji odmítl vyloučit. "Ať hledáte jakékoli řešení, musíte získat více prostředků. Takže otázka zní: Kde vezmete peníze?" řekl Blair.

List Financial Times včera napsal, že před zahájením summitu EU podpořili zavedení "evropské daně" rakouský kancléř Wolfgang Schüssel, jehož země přebírá od Británie předsednictví EU, bavorský kancléř Edmund Stoiber i Nicolas Sarkozy, který má šanci stát se příštím prezidentem Francie. Zájem údajně projevila i německá kancléřka Angela Merkelová. Pokud podobný krok komise doporučí, jeho prosazení může připadnout na Česko. To má totiž na jaře 2009 unii předsedat.