Britský premiér Tony Blair se včera tváří v tvář rozhořčeným europoslancům snažil obhájit rozpočet, který pod jeho vedením schválili v sobotu nad ránem účastníci summitu EU v Bruselu.
Šéfové všech hlavních poslaneckých klubů Blairovi vyčetli, že rozpočet na léta 2007 až 2013 neodpovídá představám Evropského parlamentu. Podle většiny europoslanců je příliš nízký. Parlament původně navrhoval, aby dosáhl výše 974 miliard eur. Představitelé členských zemí se dohodli, že budou hospodařit s 862,4 miliardy.


Zákonodárci proto varovali, že rozpočet neschválí. "Dohoda odpovídá více národním zájmům než zájmům unie," uvedl šéf nejsilnější frakce Evropské strany lidové-Evropských demokratů Hans-Gert Pöttering.
Britský premiér, jehož země do konce roku unii předsedá, se bránil tvrzením, že dohoda není dokonalá, ale že je to nejlepší, čeho šlo dosáhnout. Zdůrazňoval, že se EU dohodla do roku 2009 přezkoumat své financování, ale že dosud nedošlo k reformě společné zemědělské politiky, po které volá. "Souhlasím, že by rozpočet měl být vyšší, ale muselo by jít o reformovaný rozpočet," řekl Blair.


Evropský parlament musí rozpočet schválit, ale zatím není jasné, zda se jím bude zabývat v lednu nebo v únoru. V každém případě to bude za předsednictví Rakouska, na které připadne úkol sladit představy poslanců, členských zemí a Evropské komise.
Parlament může návrh sedmiletého rozpočtu vetovat, což se nikdy v historii EU nestalo. Pokud by se tak stalo, musel by každý rok jednat s členskými státy o příspěvcích do společné pokladny. To by uškodilo zejména novým členským zemím včetně Česka.


Přes rozhořčené reakce se neočekává, že by europoslanci šli do přímé konfrontace se šéfy svých národních vlád. "Nevěřím, že by Evropský parlament překročil tuto hranici," prohlásil předseda EP, španělský socialista Josep Borrell, který před summitem vyzýval ke svržení původního britského návrhu ze stolu. Schválená verze rozpočtu se přitom od ní příliš neliší.
Kromě parlamentu musí rozpočet schválit i Evropská komise. Její šéf José Barroso europoslance varoval, aby dohodu nevetovali. Upozornil je, že členské země do rozpočtu více nepřispějí.


Pro rozpočet schválený na summitu se chystá zvednout ruku většina českých europoslanců. Jejich zástupci oslovení HN ho vidí především jako dobrý návrh pro Česko, i když z hlediska Evropy k němu někteří z nich mají výhrady.
Europoslanci za ODS tvrdí, že za současné situace nebylo možné vyjednat nic lepšího. "Česko se v relativně krátké době může přesunout mezi čisté plátce a velký evropský rozpočet není úplně v našem zájmu," řekl europoslanec Jan Zahradil. Naopak Jaromír Kohlíček (KSČM) tvrdí, že rozpočet má být vyšší. "Část rozpočtu určená pro ty nejchudší je výrazně menší než v minulosti. Prvek solidarity se snižuje," řekl.


Jediným českým europoslancem, který britský návrh výslovně odmítl, je Vladimír Železný. Podle něj jde proti zájmům nových členských zemí.
Železného kolega z parlamentní skupiny Nezávislost a demokracie, britský euroskeptik Nigel Farage, měl včera pro Blaira nejostřejší výtky. Rozpočet označil za jasnou výhru Francie. Blair mu ostře odpověděl, že se píše rok 2005, nikoli 1945. "Nikdo už proti sobě neválčí. Jsme kolegové a partneři a naše budoucnost je v Evropě," řekl.

Podpoří čeští europoslanci rozpočet EU?