Nizozemská vláda bude po Novém roce zvažovat otevření svého pracovního trhu pro občany nových členských zemí EU, které by mohlo přijít v květnu 2006. Při své návštěvě Slovenska to sděl šéf nizozemské diplomacie Bernard Bot.

„Nizozemsko je velmi otevřená země a vždy podporovalo myšlenku volného pohybu pracovní síly,“ uvedl Bot po setkání se svým protějškem Eduardem Kukanem. Jeho vláda vytvořila nezávislou odbornou komisi, která jí v lednu 2006 předloží zprávu o možnostech a potřebných opatřeních pro otevření holandského trhu.

Na základě výsledků komise vláda zhodnotí možnosti zrušení přechodného období na omezení volného pohybu pracovní síly pro nové země EU. Nizozemsko podle Bota dosud tuto výsadu ze smlouvy o EU uplatňovala proto, aby mezi sousedícími zeměmi – Francií, Německem a Belgií neotevíralo hranice jako jediné.
"Budeme hodnotit situaci objektivně. Zvážíme přiměřená opatření tak, abychom mohli přijmout tu pracovní sílu, která je vítaná, a zároveň zabránili tomu, aby se s ní svezli i ti, které bychom až tak rádi nevítali," vysvětlil Bot novinářům.

Pokud by Nizozemsko vystupovalo jako samostatný stát, necítilo by se podle Bota přílivem pracovníků z nových členských zemí unie po jejím rozšíření v roce 2004 ohroženo.

"Ale žijeme v Evropské unii a... když naši sousedé, Německo, Belgie a Francie, uplatnili ustanovení, jež umožňuje přístupová smlouva (k EU), cítili jsme povinnost držet s nimi krok a rovněž je přijmout," konstatoval. Nizozemsko totiž původně nechtělo zavádět přechodná období pro nové členy po vzoru Německa a Rakouska, později ale změnilo názor.

Situace Velké Británie, která spolu s Irskem na rozdíl od ostatních členů původní evropské patnáctky nestanovuje žádná omezení pro počty pracovníků z nových členských států, se podle Bota s Nizozemskem nedá srovnávat. Jako ostrovní stát může totiž lépe kontrolovat situaci na pracovním trhu.