Evropu a Asii čeká další růst

Akcie v minulém roce celosvětově rostly a to díky solidním ziskům společností, jejichž pozitivní efekt na cenu akcií zvítězil nad rekordně vysokými cenami energií a růstem úrokových sazeb.
Lví podíl na růstu akciových trhů měly akcie společností z oborů energetika, služby a zpracování a těžba drahých kovů. Globálně došlo ke značným rozdílům v růstu jednotlivých regionů oproti jiným.

Vzestup Blízkého východu

Pro akciové investory v USA byl rok 2005 zklamáním, kdy se ceny akcií od začátku roku téměř nezměnily. Hlavní příčinou byla hrozba inflace a postupné zvyšování úrokových sazeb centrální bankou. Naopak silnému růstu evropských akciových trhů napomáhalo oslabení evropské měny euro.
Dalším důležitým akcelerátorem růstu v Evropě bylo zvyšování ziskových marží podniků způsobené jejich snahou o restrukturalizace, snižování nákladů a přesouvání výroby do východní Evropy.

Vysoké růsty bylo možno sledovat na akciových trzích Blízkého východu, a to díky vysokým cenám ropy. V Saudské Arábii, patřící mezi největší producenty ropy zemí OPEC, vzrostl akciový index na dvojnásobek. Akciový trh v Egyptě a Dubaji patřil mezi nejvíce růstové za minulý rok (viz tabulka). Vysoké nárůsty vykazovaly i trhy v Asii a východní Evropě, kde investoři chtějí participovat na stále podhodnocených akciích.

V roce 2006 může pozitivní nálada na akciových trzích stále přetrvávat. I přes růst akcií jsou jejich ceny na stále zajímavých úrovních. Ve srovnání s dluhopisy se jeví ceny akcií jako velice atraktivní.
Nicméně na rozvinutých akciových trzích nelze očekávat v tomto roce nadprůměrné výnosy. Oproti stabilnímu růstu ekonomik a pozitivním výhledům na pokračující růst zisků společností, může na akciové trhy negativně působit další růst cen komodit, hlavně ropy. Tlak na růst cen ropy bude mít za následek dvě nebezpečí pro akciové trhy - další zvyšování úrokových sazeb a možné zpomalení růstu spotřebitelských výdajů.

S blížícím se koncem období zvyšování úrokových sazeb se společnosti stávají méně rizikově aversní, což vede k oživení kapitálových výdajů a podpoře hlavně růstově orientovaných sektorů na akciovém trhu. Akciové trhy nyní očekávají růst úrokových sazeb v USA na pět procent. Při nadměrném růstu cen ropy a tlaku na větší než očekávané zvyšování úroků se sníží atraktivnost akcií ve srovnání s ostatními aktivy a potenciálně oslabí růst zisků. V takovém prostředí by byl růst na akciovém trhu limitován.

Větším problémem pro akciové trhy je výhled na další růst výdajů spotřebitelů v USA. Spotřebitelé v USA udržovali růst výdajů, i přes vysoké ceny ropy, díky snižování daní, nízkým úrokům, rostoucím cenám nemovitostí a snižování míry úspor.

Příležitost nabízí Japonsko

V současném období vyšších úrokových sazeb, oslabené kupní síly spotřebitelů ovlivněné několika hurikány a silným růstem cen ropy, je nutno vnímat velmi pozorně chování spotřebitelů v USA. Pokud se udrží růst spotřebitelských výdajů, budou trhy reagovat růstově, byť s omezeným potenciálem.
V roce 2006 by mělo pokračovat lepší zhodnocovaní akcií na evropských trzích i v Asii. Díky pokračujícímu zlepšování ekonomiky, poklesu nezaměstnanosti a růstu podnikových investic se může Japonsko i v letošním roce řadit mezi trhy s nejlepší výkonností.

Velkým lákadlem pro investory budou i v letošním roce tzv. Emerging Markets.
Zatímco americké akcie jsou průměrně oceňovány na 16násobek zisku, Emerging Markets jsou i přes tři roky trvající růst oceňovány na 12násobek zisku. I přes vyšší volatilitu (kolísání cen) spojenou právě s rozvíjejícími se trhy jsou tyto lokality považovány za velmi levné nákupní příležitosti. Možné oslabení amerického dolaru v roce 2006 ještě více zatraktivní akcie na těchto trzích.

Letos by měli investoři při sestavování svého portfolia věnovat více pozornosti jak diverzifikaci mezi typy akcií, kdy větší preference by měly být na tzv. Growt Large-Cap akcie (akcie větších společností, kde se předpokládá větší růstový potenciál bez důrazu na vyplacenou dividendu), tak i diverzifikaci geografickou.
Právě geografická diverzifikace portfolia si zaslouží větší pozornost a to nejen při diverzifikaci mezi rozvinuté akciové trhy (americké, evropské a japonské akcie), ale právě při uvažování Emerging-Markets, jako jsou Jižní Korea, Turecko, Tchaj-wan, Rumunsko a další.
Autor je ředitel CYRRUS, a.s. Pobočka Praha


Nejrychleji rostoucí akciové trhy (2005)

Index/země % změna
1. CSE CASE 30/Egypt 162,05
2. DUBAI Financial MRKT/Spojené arabské emiráty 131,23
3. IGBC General/Kolumbie 125,44
4. SAUDI SE/Saúdská Arábie 104,14
5. BLOM Stock/Libanon 100,70
6. JORDAN Stock MRKT/Jordánsko 93,08
7. RUSSIAN RTS/Rusko 83,29
8. KUWAIT Exchange Stock/Kuvajt 79,80
9. DSM 20/Katar 70,09
10. ABU DHABI SEC MRKT/Spojené arabské emiráty 66,99

Zdroj: bloomberg