Češi by si neměli stěžovat, že jim rostou mzdy pomalu. V letech 2000 až 2005 se reálně zlepšovaly o více než čtyři procenta ročně, což je druhý nejlepší ukazatel za Maďarskem. Velkou zásluhu na tom má nízká inflace, která naopak ukrajovala z reálného výdělku Slovákům.


V Praze se na kilogram chleba musí pracovat stejně dlouho jako v Paříži nebo Varšavě. Podle poslední studie švýcarské banky UBS asi 17 minut. Ale Irovi stačí jenom poloviční doba.

Srování přijde za 20 let
Výmluvné je i další srovnání, tentokrát s vyspělejším sousedem. Průměrný český plat přepočítaný na eura podle kursu vycházejícího z parity kupní síly nyní dosahuje asi 1150 eur. Ale v Rakousku je to ještě o tisícovku více.
Kdy s touto zemí Češi srovnají krok?


"Úplné vyrovnání mezd v Evropě je pouze hypotetické. S ohledem na kvalitu pracovní síly, produktivitu práce a strukturu ekonomiky vždy budou existovat rozdíly," podotkla ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Pokud by se však v Česku udržel alespoň čtyřprocentní reálný růst mezd, mohlo by se západní Evropou přibližně srovnat krok za necelá dvě desetiletí.

Slováci počkají déle
Mnohem déle by to mělo trvat na Slovensku. "Je opravdu těžké o tom spekulovat. Myslím, že dříve než za třicet let to nebude," míní Lucia Štekláčová ze slovenské filiálky ING Wholesale Banking.
Nejrychlejší mzdový růst od roku 2000 do současnosti předvedlo Maďarsko, kde meziročně v průměru činil 14 procent a s ohledem na inflaci, tedy reálně, asi sedm procent. Ještě v roce 2000 Maďar v průměru vydělával asi 80 procent toho, co Čech, nyní jsou na tom oba přibližně stejně.


Druhou nejvyšší rychlost v uplynulých pěti letech nabralo tempo růstu nominálních mezd na Slovensku. Ale hodně z něho ukrajovala vysoká inflace. Kvůli ní v roce 2003 reálná mzda klesla o dvě procenta. Za období 2000 - 2005 si Slováci reálně polepšili jen o 12 procent. A to jenom díky tomu, že se vydařil loňský rok. Jeho ukazatel 6,2 procenta byl nejvyšší ve střední Evropě. Průměrná mzda se dostala na 17 260 slovenských korun.


"Zahraničního investora nejlevněji vyjde právě Slovensko, kde je průměrná mzda v eurech asi o 30 procent nižší než v Česku či Maďarsku," uvedl Zdenek Lukas z Vídeňského ústavu pro mezinárodní hospodářská srovnání.
Platovou laťku ve střední Evropě nejvýš nasadily finanční sektor a telekomunikace. Slovenské finanční instituce v průměru platí skoro dvakrát tolik (zhruba 32 tisíc slovenských korun), než je celostátní průměr.


"Za odvětví, kde rychle porostou mzdy, lze označit obor realit. Nadprůměrným tempem porostou také v automobilovém průmyslu, který bude stále obtížněji získávat kvalifikované pracovní síly," předpovídá Lucia Štekláčová ze slovenské filiálky ING Wholesale Banking.


V Polsku bankám s platem 4032 zlotých měsíčně (30 tisíc korun) šlape na paty důlní průmysl (těžba uhlí, mědi) s 3925 zlotými. Ještě štědřejší jsou maďarské banky s průměrem 335 tisíc forintů (přes 38 tisíc korun). Textilky platí jenom 83 tisíc forintů. Na chvostu mzdového žebříčku jsou ve střední Evropě ještě hotely, zdravotnictví, školství a zemědělství.


060104-02b ()

Jaké jsou platy v jednotlivých oborech