Nejsou to pro kancléřku Angelu Merkelovou nijak špatné novoroční zprávy: počet Němců bez práce podle statistik klesá, ekonomiku čeká výraznější růst.


Překvapilo především prosincové snížení nezaměstnanosti. Podle včerejších sezónně přepočtených čísel Spolkového úřadu práce ubylo bez práce 110 tisíc Němců. Míra nezaměstnanosti se snížila na 11,2 z předchozích 11,4 procenta.
Podobně jako její předchůdce Gerhard Schröder přitom považuje i Merkelová vytváření pracovních míst za svůj hlavní úkol.
Teď má i jiný důvod ke spokojenosti. Respektovaný ekonomický ústav DIW se připojil k optimistickým prognózám a zvýšil odhad růstu pro letošní rok na 1,7 procenta. Tak nadějná čísla málokdo čekal. "Ty údaje jsou až neuvěřitelně příznivé," uvedl Peter Meister, ekonom finančního ústavu BHF.


Přitom: ještě na konci loňského roku citoval list Financial Times názor ekonomů, že nezaměstnanost se dlouho nedočká poklesu. Příznivá čísla se proto okamžitě dočkala komentáře ze strany vládních politiků. "Rozvoj pracovního trhu pokračuje správným směrem a dává nám naději pro letošní rok," uvedl ministr práce Franz Müntefering, který ve vládě zastupuje sociální demokraty.


S počínáním současné pravo-levé vlády, která vzešla ze zářijových patových voleb, uspokojivé statistiky ještě přímo nesouvisejí. Je u moci příliš krátce. Promítá se spíše mírná, ale přesto soustavná snaha řešit nezaměstnanost, za kterou stála už předcházející Schröderova administrativa. Omezila například vyplácené podpory a zpřísnila pravidla pro jejich poskytování. Merkelová chce pokračovat: ještě letos plánuje uvolnit ochranu zaměstnanců, to usnadní najímání i propouštění.


Politici považují čísla za dobrou zprávu před jednáním kabinetu, který chce příští týden schválit důležité kroky k povzbuzení růstu ve výši 25 miliard eur a také ke snížení vedlejších nákladů na pracovní sílu. Jsou přesvědčeni, že Němci se před fotbalovým mistrovstvím s konečnou platností nechají přesvědčit o tom, že zemi čekají lepší časy. To je může přesvědčit otevřít i peněženky.


Mnozí odborníci byli opatrnější. "Po šesti sedmi letech propadu bylo už nevyhnutelné, aby německá ekonomika začala stoupat vzhůru," míní Robert Schuster, analytik pražského Ústavu mezinárodních vztahů. Ekonomika se odráží ode dna. Reformy tomu mohou značně napomoci. Půjde ale o setrvalý trend? "O úspěchu bych hovořil až poté, co zůstane příznivý vývoj na trhu práce zachován i na jaře, to by mohlo atmosféru výrazně zlepšit," říká Schuster.


Ke střízlivosti nabádá bližší pohled na důvody, které stály za poklesem nezaměstnanosti.
Především: prospělo pružnější zprostředkování práce i vytváření pracovních pobídek, například vládou podporovaná místa s minimální mzdou, nazývaná minijoby. Podle mnohých ekonomů se ale pozitivní účinek těchto kroků již vyčerpal. Proto počítají v příštích měsících jen s mírným zlepšením.


"Sledujeme pozitivní vývoj, který povede jen k mírnému zlepšení pracovního trhu," uvedl drážďanský ekonom Rainer Guntermann.
Dále mohly být propočty ovlivněny tím, že se kvůli svátkům prováděl průzkum dříve než obvykle. Stejně jako teplotně mírnějším počátkem prosince.

 
Třetím důvodem, který nabádá experty k opatrnosti, jsou příští kroky vlády. Za rok chce zvýšit daň z přidané hodnoty, aby snížila schodek veřejných financí. Ekonomové se obávají, že to srazí důvěru spotřebitelů. "Existuje vysoké riziko, že snaha vlády o rozpočtovou konsolidaci zbrzdí oživení," varuje jinak příznivá zpráva ústavu DIW.
Robert Schuster považuje za klíčový vzestup spotřebitelské důvěry. "Rozšířený pesimismus a nechuť utrácet jsou jednou z největších překážek oživení," uvedl.

 

060104-05 ()