Bunda je maďarsky kožich - anebo také slangově úplatek. To slovo se spolu s obrazem premiéra Férence Gyurcsányho v kožichu objevilo v několika maďarských listech s vysvětlením, že premiér a jeho socialistická strana si za peníze daňových poplatníků koupili příznivé hodnocení listu Financial Times, který o Maďarsku přinesl v prosinci přílohu.

Reklamu platila opoziční pravicově nacionalistická strana Fidesz, která zaútočila i na autora přílohy a britský deník. Teprve když list pohrozil žalobou, Fidesz se Britům omluvil ústy Tamáse Deutsche, místopředsedy Fideszu.
Maďarsko čekají v dubnu parlamentní volby a boj o hlasy voličů se začíná vyostřovat už nyní. Deník Financial Times se tak stal obětí tohoto souboje, v němž si především pravicová opozice nebere servítky. Fidesz, posunující se v devadesátých letech na konzervativnější a nacionalističtější pozice, už proslul útoky na zahraniční novináře během své vlády v letech 1998 až 2002. Například při kampani v roce 2002 list Fideszu Magyar Nemzet zveřejnil seznam zahraničních zpravodajů, které označil za "protimaďarsky" zaměřené.

Financial Times ve zmíněné příloze připomenuly výroky vůdce Fideszu Viktora Orbána o zahraničním kapitálu jako o "nepřátelském kapitálu" a nazvaly to jako "flirtování s xenofobií".
V listu se také psalo o dobré sociálně ekonomické situaci Maďarů, i když deník zdůraznil, že vláda má nyní velké potíže s rozpočtem a rostoucím deficitem. Evropská unie dala minulý týden Budapešti čas do září napravit řadu nedostatků v programu, který má zemi dovést k zavedení společné měny euro v roce 2010.

Vládní socialistická strana ovšem využila příznivého hodnocení a nechala v médiích vytisknout inzeráty s citáty vytrženými z kontextu přílohy. Fidesz argumentuje, že spolu s reklamou ve Financial Times připravili socialisté daňové poplatníky o zhruba sto miliónů forintů (11,5 milió-nu Kč).

"Je to skandál v médiích, ale dotýká se jen pár tisícovek lidí, obyčejní Maďaři stejně volí podle svého srdce, ne podle médií," řekl HN novinář z jednoho celostátního maďarského deníku, který kvůli citlivosti kauzy raději chtěl zůstat nejmenován. V zahraničí o tomto skandálu referovala řada anglicky psaných novin, například vlivný týdeník Economist.

Podle místních pozorovatelů je nyní Fidesz hladový po moci a zároveň je pro jeho členy a vůdce nepřítelem každý, kdo netáhne s nimi - ale především je to vládní koalice socialistů a liberálů v čele s mladým premiérem Férencem Gyurcsánym.
Pravice si, zdá se, přestala brát servítky. Stranický list Fideszu o víkendu zaútočil také na prezidenta Lászla Solyoma, který minulý týden při návštěvě v Praze prohlásil, že Benešovy dekrety nejsou ve vztazích mezi oběma zeměmi problém. Fidesz se přitom v době své vlády spolu s rakouskými a bavorskými konzervativci snažil otázku platnosti Benešových dekretů oživit.

Fidesz se tak stará o vývoz maďarské předvolební kampaně do blízkého i dalekého zahraničí. Jeho agresivita se mu zatím vyplácí, neboť před vládními socialisty, pronásledovanými vleklou vnitrostranickou krizí, vede ve všech průzkumech volebních preferencí o několik procent.