Evropská unie pozastavila finanční pomoc palestinské samosprávě. Sdělila to evropská komisařka pro zahraniční vztahy a evropskou sousedskou politiku Benita Ferrerová-Waldnerová, která je v těchto dnech na návštěvě palestinských území. Unie nevyplatila 42 milionů dolarů, jelikož samospráva podle komisařky nemá dostatečně disciplinovanou rozpočtovou politiku.

Evropská komise přispívá Palestincům nejvíc ze všech dárců. "Peníze jsme nepoukázali, protože nejsou dodržována pravidla. K tomu je zapotřebí důvěryhodný ministr financí a rozpočet, který bude dodržován," sdělila Ferrerová-Waldnerová.

Palestinci již od listopadu nemají svého ministra financí. Tehdejší šéf financí Salám Fajad se totiž vzdal své funkce, aby mohl kandidovat v nadcházejících parlamentních volbách, které se mají konat 25.ledna.

Ještě před svou rezignací Fajad upozorňoval, že by finanční pomoc, kterou Palestinci dostávají od Světové banky, mohla být ohrožena z důvodu stále rostoucích platů vládních zaměstnanců. Účet u Světové banky byl založen v roce 2004 a od té doby z něj bylo samosprávě poukázáno přes 230 milionů dolarů.

Světová banka chce pomocí postavit na nohy palestinskou ekonomiku, což je podle ní předpoklad mírového řešení izraelsko- palestinského sporu. Ferrerová-Waldnerová se ale domnívá, že pomoc nemůže být bezpodmínečná.
"Chceme pomoci zlepšit životní podmínky Palestinců, avšak nehodláme jim poukazovat částky a neptat se na to, jak plní finanční plán, který si sami stanoví," řekla komisařka.

Palestinská samospráva dostává ročně ze zahraničí zhruba miliardu dolarů, tedy polovinu svého rozpočtu. EU jí má letos poskytnout 312 milionů dolarů (7,5 miliardy korun).