Spojené státy a Evropská unie již nevidí smysl v dalším vyjednávání s Íránem o jeho jaderném programu.
EU chce proto přimět Radu bezpečnosti OSN, aby Írán donutila ke spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Její rada guvernérů má o přizvání RB k řešení situace jednat 2. února. Írán včera dal nicméně najevo naději, že Rada bezpečnosti se jeho programem zabývat nebude.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová na dotaz novinářů, zda ještě existuje prostor pro vyjednávání s Teheránem o jeho jaderných plánech, odpověděla: "Není již moc o čem mluvit."

Británie, Francie a Německo, které s Íránem o jeho jaderném programu vyjednávaly, chtějí, aby MAAE v únoru vyzvala Radu bezpečnosti, aby vyvinula nátlak na Írán s cílem "rozšířit plnou a okamžitou spolupráci s MAAE", která prověřuje podezřelé jaderné aktivity v Íránu. Brusel podal radě guvernérů návrh usnesení, jež vyzývá Írán, aby pomohl MAAE objasnit otázky spojené s podezřením, že realizuje program vývoje jaderných zbraní.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadíženád označil návrh usnesení MAAE za "jasně politicky motivovaný" a ministr zahraničí Manúčehr Mottakí včera řekl, že pravděpodobnost, že se záležitosti chopí RB OSN, je malá. Podle pozorovatelů sankce OSN stejně zatím kvůli ruskému a čínskému nesouhlasu nehrozí.