Polští poslanci odvrátili předčasné volby. Alespoň prozatím. Po osmihodinovém maratónu debat a jednotlivých hlasováních o dodatcích v noci na včerejšek, několik minut po půlnoci, schválili rozpočet na rok 2006.
Vládní konzervativce podpořily tři menší strany, levicově populistická Sebeobrana, nacionalistická Liga polských rodin a malá venkovská Polská lidová strana. Proti byli liberálové a levice.

Malé strany hlasovaly pro rozpočet především z obavy z předčasných voleb, které byl v případě neúspěchu rozpočtu připraven prezident Lech Kaczynski vyhlásit. Dlouhodobě jim klesají preference a naopak vládní straně i liberálům a levici stoupají. Vláda za to doplnila rozpočet o řadu požadavků populistů a nacionalistů.

Spor o termín

Hrozba předčasných voleb ale nezmizela úplně. Rozpočet nyní projedná senát. "Teď počkáme na schválení senátem. Není pravděpodobné, že prezident dostane zákon k podpisu dříve než 1. února," řekl po schválení premiér Kazimierz Marcinkiewicz. Podle výkladu některých expertů ale 31. ledna uplyne doba, do kdy musí být rozpočet schválen, jinak musí být automaticky vypsány volby. Vládní strana se přiklání k názoru jiné skupiny odborníků, kteří tvrdí, že tento termín vyprší až 19. února.

V pátek by měli předáci vládní strany a formací, které podpořily rozpočet, podepsat "dohodu o neútočení", jež by měla zaručit menšinové vládě šest měsíců klidu a zároveň jisté podpory v Sejmu.
Mluvčí vládní strany Adam Bielan ovšem včera v rozhlasovém rozhovoru vyloučil vstup populistů do vlády. "Předčasné volby jsou pravděpodobné," řekl Bielan. Šéf strany Jaroslaw Kaczynski zase uvedl, že řešením by byla pouze koalice s liberály, která by měla pohodlnou většinu v obou komorách parlamentu.

Komentátoři jsou po bouřlivém vývoji posledních dní opatrní. "Jedna krize je překonaná, ale nevyloučil bych předčasné volby na podzim, protože dohoda s populisty a Ligou polských rodin nevydrží," tvrdí politolog Igor Janke.
I další komentáře jsou zdrženlivé, neboť politická situace v Polsku se v posledních týdnech měnila takřka z hodiny na hodinu. Až do minulého týdne se například hovořilo o téměř jisté koalici s liberály. Jejich návrhy na šetření v rozpočtu však byly kompletně odmítnuty. Týkaly se především škrtů ve výdajích na fungování vlády. "Vládní strana hájila svoje privilegia jako lev," řekl po hlasování šéf liberálů Donald Tusk televizi TVN 24.

Porodné a silnice

Z dodatků, které populisté a nacionalisté prosadili, vynikají především vyšší porodné pro všechny bez rozdílu příjmů nebo zvláštní fondy na školení lékařů a zdravotnického personálu.

Celkový plánovaný deficit je 29,2 miliardy zlotých (219 miliard korun). Tím se deficit snížil o dvě miliardy zlotých oproti návrhu, jenž do parlamentu poslala ještě na podzim odstupující levicová vláda premiéra Marka Belky.
Do parlamentu musel také přijet poslancům vysvětlit nižší příjmy do rozpočtu od centrální banky její guvernér Leszek Balcerowicz.

Nové vicepremiérce a ministryni financí Zytě Gilowské se ale podařilo prosadit snížení některých výdajů, například prezidentské kanceláře. Poslanci naopak prosadili více peněz na opravu a stavbu vybraných silnic, které chtěla vláda ušetřit.