Podle mluvčího předsednictví Rakousko nyní situaci vyhodnocuje. Polská vláda odmítla návrh rakouského předsednictví již minulý týden a od Evropské komise dostalo čas na potvrzení svého stanoviska do úterý. Návrh odmítala i Česká republika spolu s Kyprem. O víkendu ovšem svůj názor přehodnotily.

"Vláda má i nadále negativní postoj k návrhu předloženému rakouským předsednictvím," uvedla ve sdělení polská ministryně financí Zita Gilowská. Podle ní by nejlepší možnou úpravou návrhu bylo zkrácení platnosti výjimky pro jiné země do konce roku 2007.

Rakouský ministr financí Karl-Heinz Grasser v Berlíně podotkl, že polské odmítavé stanovisko způsobilo v EU "velmi vážnou situaci". Vyjádřil nicméně naději, že ještě není vše ztraceno. "Učiníme návrh, jak postupovat v příštích dnech," uvedl a dodal, že stále doufá v pozitivní výsledek.

Rakousko navrhlo prodloužit platnost snížené sazby DPH na opravy domů a další služby náročné na lidskou práci do roku 2010. Proti tomu se postavily Polsko, Česká republika a Kypr, protože návrh neprodlužoval výjimky, které tyto země sjednaly při vstupu do EU. Pro Česko i Polsko byly nejdůležitější daně na bytovou výstavbu a topení, kde jim platí snížené sazby jen do roku 2007.

Situace ohledně sazeb DPH je nyní velmi napjatá z důvodu toho, že platnost výjimečného režimu snížených sazeb DPH u některých služeb s vysokým podílem práce vypršela na konci loňského roku. Výjimky využívalo devět členských zemí EU. Pokud by je využívaly i nadále, EK by proti nim musel zahájit právní kroky. Osud návrhu nyní závisí čistě na Polsku, protože dohoda o daních musí být schválena jednomyslně.

Pro Česko by odmítnutí znamenalo, že se vrátí k původnímu stavu - přechodná období umožňující aplikovat nižší sazbu DPH na bydlení a teplo skončí v roce 2007. Možnost pokračovat v nižším zdaňování by Praha musela prosadit do konce příštího roku v novém jednání.

Podle náměstka ministra financí Tomáše Prouzy by i přes dnešní polské veto dohody o DPH dálkové vytápění českých domácností nemělo od roku 2008 podražit. Na ponechání této položky ve snížené sazbě panuje v EU shoda a ministři financí by to měli potvrdit na některém z příštích zasedání.

Tisk: Odmítnutí přinese problémy

Polský tisk se k plánovaného vetu staví skepticky a považuje ho za začátek problémů. "Zpočátku polské stanovisko podporovaly i Česká republika a Kypr," připomíná úterní vydání listu Gazeta Wyborcza. "Obě země ale podlehly tlaku zbývajících 22 členů EU," dodává deník. Polská vláda se podle něj odhodlala k otevřenému konfliktu s EU i s vědomím toho, že vyvolá gigantický skandál.

Státy někdejší patnáctky totiž nyní budou muset zvednout sazby DPH. "Ministryně financí Zyta Gilowská jistě věděla, že pokud bude trvat na vetu, budou se ozývat hlasy hrozící odvetou. Také proto v oznámení uvedla, že Polsko nechce poškodit obyvatele EU, ale chce pro své občany podobné výhody. Lavina se však už spustila," uzavírá Gazeta Wyborcza.

Další polský deník Rzeczpospolita přináší mimo jiné názor Ireny Ožógové, daňové poradkyně a bývalé náměstkyně ministerstva financí. "Vláda má na výběr. Buď bude trvat na svém vetu a bude proti výhodám pro ostatní, které Polsko nemá, anebo se bude snažit něco vytěžit. Tedy přistoupit na kompromis a zároveň udělat něco pro polskou společnost," radí Ožógová.