Rozhodnutí Evropského soudního dvora potvrdilo platnost primárního evropského práva na volný pohyb i pro osoby, které se ocitnou na schengenském seznamu podezřelých.
Podle rozhodnutí ESD samotný fakt, že je někdo podezřelý a je uveden na seznamu Schengenského informačního systému (SIS) nepředstavuje důvod k odepření vstupu do jiné členské země (bez dalšího posouzení rizika).

Soud dal také najevo, že by každý členský stát měl prověřovat každou osobu, která zažádá o vstup do Schengenského prostoru a na kterou se vztahuje komunitární právo, bez ohledu na to, zda je zapsána v seznamu podezřelých.

Evropská komise, která vedla takovýto spor se Španělskem, přivítala rozhodnutí jako potvrzení jedné ze zásad komunitárního práva - práva na volný pohyb.
V rámci případu byl dvěma Alžířanům, kteří měli za manželky Španělky, odepřen vstup do Španělska na základě toho, že jejich jména figurovala na výstražných seznamech SIS. Varování vydalo Německo a podle pravidel systému může jen Německo změnit nebo vymazat záznam, který vytvořilo.

Databáze SIS byla vytvořena k ochraně bezpečné vnější hranice Schengenského prostoru. Hlavním přínosem databáze je umožnit výměnu informací mezi státy. Databáze obsahuje informace o ukradeném zboží a autech, osobách, které hledá policie a může obsahovat "upozornění" s informacemi o osobách, které mohou představovat hrozbu.
Evropský soudní dvůr v poslední době vydal řadu zásadních rozsudků týkajících se Schengenu.
Logo_euractiv.jpg ()