Podle Světové obchodní organizace (WTO) Evropská unie porušila pravidla světového obchodu, když zakázala na své území dovážet geneticky upravené organismy (GMO). WTO své rozhodnutí vydala na základě stížnosti Argentiny, Kanady a Spojených států.

WTO v předběžném nálezu uvedla, že unie měla zákaz dovozu těchto potravin v platnosti od roku 1998 po dobu šesti let. Zákaz na dovoz GMO, který uplatňovala Francie, Německo, Řecko, Itálie, Rakousko a Lucembursko, tedy byl rozporu s pravidly mezinárodního obchodu.

Zpráva WTO je zatím důvěrná, světové agentury se však o jejím obsahu dozvěděly z diplomatických zdrojů. Rozhodnutí, které v této věci WTO přijala, bylo údajně jedno z nejsložitějších. Zpráva, která spor popisuje, má zhruba 1000 stránek, a zveřejnění jejích závěrů bylo několikrát odloženo.

Rozhodnutí příliš nepřekvapilo evropské diplomaty a zástupce průmyslu, který již dříve předpokládali, že se celý spor potáhne delší dobu. Evropská unie ani Spojené státy se k rozhodnutí WTO prozatím nechtěly vyjadřovat. Stěžovatelé, tedy hlavně USA, v připomínkách poukazovali na to, že unie nemá žádné důvody dovozu GMO bránit. V současné době totiž neexistují vědecké důkazy, podle nichž by GMO byly zdraví škodlivé.

Poukazovali také na to, že moratorium poškodí jejich vývoz a není podloženo žádnými vědeckými výzkumy. Američané tvrdí, že by v důsledku evropského zákazu přišli o 300 milionů dolarů.

Odpůrci GMO, což jsou především různé ekologické organizace, ale s rozhodnutím WTO spokojeni nejsou. Podle nich takový verdikt brání jednotlivým zemím v tom, aby si o určitých věcech mohly samy rozhodnout.