USA by se zrušením víz neměly otálet

/Od našeho zpravodaje/
Pokud USA nezruší vízovou povinnost pro Poláky, mohlo by Polsko na oplátku zavést víza pro Američany, varoval polský prezident Lech Kaczy#241#ski, který se včera ve Washingtonu setkal se svým americkým protějškem Georgem Bushem. Polští komentátoři však zásadní změnu v americké vízové politice zatím neočekávají.
Obavy o bezpečnost jsou po 11. září 2001 hlavním argumentem americké vlády a Kongresu, proč Spojené státy nechtějí rozšířit svou bezvízovou politiku o země Visegrádu. Podle respektované konzervativní nadace Heritage Foundation, která sídlí ve Washingtonu pár minut chůze od Kongresu a která má vliv na republikánskou administrativu George Bushe, by ovšem ukončení vízové povinnosti pro tyto i některé další státy bezpečnost Spojených států naopak posílilo.
"Šesti zemím, Jižní Koreji, Polsku, Česku, Maďarsku, Slovensku a Indii, by mohl být okamžitě přidělen bezvízový režim. Všechny tyto země jsou prověřenými přáteli ve válce s terorismem," vyplývá z dokumentu, v němž nadace hodnotila především souvislost mezi bezpečností a zrušením víz.
Polský velvyslanec ve Washingtonu Janusz Reiter to říká ještě jednodušeji: "My nejsme součástí problému, my jsme součástí jeho řešení." Velvyslanci visegrádských zemí ve Washingtonu na středeční diskusi v Heritage Foundation upozornili, že Spojené státy by neměly se zrušením víz čekat příliš dlouho, nechtějí-li dříve či později přijít o většinovou společenskou podporu, které se jim stále v zemích Visegrádu dostává. Podle jeho českého kolegy Petra Koláře není na místě ani obava z přílivu levné pracovní síly. "Strach z pracovní imigrace je zbytečný," uvedl český velvyslanec a upozornil, že k tomu nedošlo ani ve Velké Británii, ani v Irsku, které Česku po vstupu do EU uvolnily pracovní trhy.
Pro možné zrušení víz musí podle současného amerického zákona země recipročně nabídnout bezvízový styk, zavést biometrické pasy a mít méně než tři procenta odmítnutých žádostí o víza. Zásadní překážkou je třetí z uvedených požadavků, například Polsko mělo vloni desetkrát více odmítnutí.
Z vystoupení velvyslanců na diskusi v Heritage Foundation je ovšem zřejmé, že podstatou možného zrušení víz podle nich není naplnění technických parametrů, ale politické rozhodnutí reprezentace Spojených států. "To není otázka, kterou můžeme nechat napospas úředníkům, to je vysoce citlivé politické téma," uvedl Reiter.
Podle velvyslanců jsou plány amerických ministerstev zahraničí a vnitřní obrany pro zrušení víz, nazývané Road Map, neurčité, bez konkrétních cílů a termínů jejich naplnění.
V tomto bodě diplomaty Visegrádu podpořil i zástupce Evropské unie ve Washingtonu John Bruton: "Jakou cestu je potřeba Road Map urazit, jednu míli, deset mil? Je to velmi, velmi neurčité."
Názor, že v případě Visegrádu a některých dalších zemí nejde o splnění tabulkových požadavků, ale o politický krok, vyplývá také z analýzy Heritage Foundation, která v dokumentu navrhuje i řešení. Kongres by přijal zákon, který by zemím odpustil maximální tříprocentní limit odmítnutých žádostí, pokud by tyto státy splňovaly pět požadavků.
Podle Heritage Foundation by byl bezvízový režim zemím přiznán na dobu deseti let, během kterých by musely prokázat, že jejich občané systém nezneužívají.


Kritéria Heritage Foundation pro zrušení víz

Země je geostrategicky důležitá pro bezpečnostní a ekonomické zájmy USA
Země navrhuje opatření na pomoc USA v boji s terorismem
Země spolupracuje s ostatními partnery v regionu a se Spojenými státy na řešení bezpečnostní a migrační problematiky související s mezinárodním cestováním
Země má vypracovaný plán, který vyjadřuje dobře míněné úsilí omezovat počet svých občanů, kteří zůstávají v USA
Státní pas splňuje Kongresem stanovené biometrické požadavky