Češi a občané dalších sedmi nových členských států Evropské unie budou moci od května pracovat ve Finsku. Vláda této severské země v pátek uvedla, že v květnu otevře hranice občanům zemí, které před dvěma lety vstoupily do EU.
Finsko v roce 2004 využilo možnosti přechodně zakázat volný pohyb osob ze zemí střední a východní Evropy, stejně jako většina států tehdejší evropské patnáctky. Občané nových členských zemí ve Finsku dostali pracovní povolení, jen když o dané zaměstnání neměl zájem žádný finský občan. To má od května skončit.

Pro Finy jasná věc

"Komise ministerstva práce, ve které byli i zástupci odborů a zaměstnavatelů, doporučila otevřít pracovní trh," řekl HN mluvčí finské mise při EU Marko Ruonola. "Konečné rozhodnutí je na finském parlamentu, kde se ale neočekávají žádné problémy," dodal mluvčí s tím, že příslušný zákon posoudí poslanci ještě v únoru.
Přechodná omezení volného pohybu pracovníků od května hodlají zrušit také Portugalsko a Španělsko. Činitelé obou zemí opakovaně potvrdili, že jejich vlády mají v úmyslu otevřít hranice od května.

"Portugalsko zamýšlí pracovní trh uvolnit," uvedla v pátek mluvčí portugalského zastoupení při EU. Podle ní je ovšem třeba ještě počkat, než Lisabon přijde s oficiálním oznámením o ukončení přechodných období. Podobně je na tom i Španělsko. Mluvčí španělské mise citoval místopředsedu španělské vlády a ministra financí Pedra Solbese, podle něhož je Madrid jednoznačně pro uvolnění trhu.

Pracovníci z nových členských zemí EU mohli dosud za prací jen do Británie, Irska a Švédska. Ostatní země se musí do konce dubna rozhodnout, zda své hranice ponechají zavřené či nikoli. Přechodná období jim umožňují chránit své pracovní trhy další tři roky. Poté se mohou uzavřít ještě na dva roky, ale všechna omezení musejí skončit do roku 2011.

Němci a Rakušané proti

Otevření hranic se urputně brání Německo a Rakousko. Nová německá vláda Angely Merkelové dokonce zanesla do své koaliční smlouvy, že pracovní trhy uzavře až do roku 2011.

Ostatní země se dosud nevyjádřily. V Bruselu se objevují zprávy, podle kterých svůj pracovní trh chce otevřít Řecko a částečně uvolnit Dánsko. Pro by prý byly i další vlády. Ve většině zemí je ovšem veřejné mínění výrazně proti uvolnění hranic pro pracovníky z východní Evropy. Obyvatelé většiny z patnáctky starých členů EU mají strach, že otevření hranic povede k růstu nezaměstnanosti.

Právě tyto obavy ale vyvrací dlouho očekávaná zpráva Evropské komise, kterou ve středu v Bruselu zveřejnil český eurokomisař Vladimír Špidla. Podle jeho zprávy je trend právě opačný.
"Od rozšíření jsme svědky sice slabé, ale pozitivní tendence. Zaměstnanost mírně stoupá, nezaměstnanost mírně klesá a hospodářský růst se zrychluje," řekl minulý týden Špidla.

Země, které svůj trh otevřely, na tom podle českého eurokomisaře vydělaly. Pracovníci z nových zemí podle zprávy obsazují místa, o něž místní nemají zájem, a díky jejich příchodu vznikají další pracovní příležitosti. Zároveň skutečně jezdí na Západ za prací, nikoli pro sociální dávky.