Británii rozdělily průkazy i přísný zákaz kouření

Britští zákonodárci schvalují tento týden ostře sledované zákony, které nechají jen málokoho ve Spojeném království v klidu. Mají jedno společné: citlivě se dotýkají osobních svobod.
Nejprve rozhodli v pondělí o zavedení průkazů totožnosti. Včera poslanci schválili zákaz kouření na veřejnosti, včetně hospod, barů a dokonce i soukromých klubů.
Dnes by měl přijít na řadu důležitý protiteroristický zákon.

Kluby bez cigaret

Včera přijatým zákonem se Anglie po dlouhých měsících prudkých debat připojila k mnoha dalším zemím, kde již zákaz kouření na veřejných místech platí - Irsku, Itálii, Španělsku či Norsku. Poslanci tak odmítli kompromisní návrh zákona, podle kterého by se smělo kouřit alespoň v soukromých klubech a v barech, kde se nepodává jídlo.
"Je to výrazný krok ve prospěch veřejného zdraví," řekla Patricia Hewittová, ministryně zdravotnictví. Norma, která ještě musí projít Sněmovnou lordů, horní komorou parlamentu, by měla začít platit v polovině roku 2007.
V Česku zatím přísnější norma neuspěla. Současná právní úprava, která platí od 1. ledna, v praxi naráží na nejednotný výklad některých paragrafů. Někdo je chápe tak, že omezují kouření v restauracích, další se ale naopak domnívají, že norma to povoluje ve větším rozsahu než dříve.
Podobný zákaz jako v Anglii již brzy vstoupí v platnost v jiných částech Británie: Skotsku a Severním Irsku.
Vysoce emotivní debata probíhala zejména od předloňska, kdy se zákazem kouření na veřejnosti přišli Irové. Zastánci zákazu tím získali argumentační výbavu. Také v Irsku si dříve málokdo dokázal představit, jak bude zákon fungovat. Nakonec jej Irové přijali bez větších potíží. Následovali poslanci skotského parlamentu. V Anglii existuje okolo 53 tisíc hospod a 20 tisíc soukromých klubů.

Ceněná svoboda

Všechna hlasování sleduje mimořádně pozorně i premiér Tony Blair. Proti návrhům se totiž vedle opozice vyjadřovali kriticky i poslanci z řad jeho labouristů. Blairův kabinet uvedl, že zavedení biometrických dokladů by mělo přinést zvýšení bezpečnosti.
Nakonec zákon prošel v kompromisní podobě. Průkazy budou muset vlastnit jen Britové, kteří budou chtít zároveň vlastnit i pas.
Mnozí odmítají průkazy totožnosti i v omezené podobě. Považují to za výrazné omezení osobních svobod.
I proto prošel zákon těsně: pro něj se vyslovilo 310 poslanců, proti jich hlasovalo 279. Potvrdil se tedy předpoklad, že ačkoli mají labouristé převahu 64 poslanců, někteří z nich hlasují proti vládě.
Průkazy totožnosti byly citlivým tématem. Britové zcela odvykli pocitu, že by mohli vlastnit průkazy, které byly zrušeny po druhé světové válce. Mnozí jejich zavedení považují za omezení svobody.
Konzervativci je odmítají jako drahý nápad, který nepřinese bezpečnost. "Země se nenápadně mění v dohlížitelský stát," uvedl David Davies, stínový ministr vnitra. O databáze se podle něj budou zajímat zločinci, hackeři i teroristé.
Ministři Blairova kabinetu mají opačný názor. Říkají, že průkazy usnadní boj proti nelegální imigraci, organizovanému zločinu a terorismu, stejně jako znesnadní zneužívání sociálních dávek. "Myslím, že začínáme lidi přesvědčovat, že jde o užitečný nápad," řekl ministr financí Gordon Brown. "Myslím, že u mnohých lidí má nápad větší podporu než u poslanců sněmovny," uvedl Brown, pravděpodobný Blairův následovník.