Rakousko chce snížit počet zahraničních studentů na jeho univerzitách až o dvacet procent. Přispět by k tomu mělo opatření, které omezí přístup německých studentů na rakouské lékařské fakulty. Rakouska tak učiní i před odmítavé stanovisko Evropského soudního dvora, který v minulém roce rozhodl, že rakouské restrikce jsou nelegální.

Rakouská ministryně školství Elisabeth Gehrerová v úterý zveřejnila tzv. kvótní systém, který rezervuje rakouským zájemcům medicíny 75 procent míst na národních univerzitách. Studentům z ostatních zemí EU by mělo být zaručeno 20 procent míst, na ostatní tedy zbývá 5 procent míst v univerzitních lavicích.

Nové opatření přichází jako odpověď na současnou vlnu velkého zájmu o studium na rakouských lékařských fakultách, která panuje zejména mezi německými studenty. Němečtí studenti mohou podle rozhodnutí Evropského soudního dvora z loňského června na rakouských univerzitách studovat volně. Soud totiž označil rakouské restrikce za nelegální a odporující evropskému právu. Rakousko před verdiktem umožňovalo studium na svých univerzitách pouze těm studentům, kteří na stejnou fakultu úspěšně složili přijímací zkoušky v zemi jejich původu. Soudní dvůr ovšem takové opatření označil za diskriminaci.

Podle Gehrerové je současné opatření plně v souladu s evropským právem. Rakousko svůj krok konzultovalo s Evropskou komisí i představiteli Německa a Belgie. která má podobné „problémy“ s francouzskými studenty. Podle rakouského právníka Thea Ohlingera ovšem nikdo nemůže zaručit, že ESD opět označí opatření za nepřijatelné. Rakousko má ovšem nyní podle něj tři roky „klidu“, které představují dobu, za kterou může možná nová stížnost od některých německých studentů dorazit k ESD.

Postup evropského soudu již v prosinci kritizoval rakouský kancléř Wolfgang Schűssel , který vyjádřil názor, že rozhodnutí patří pouze do rakouské kompetence, nikoliv evropské.