Evropská komise dnes rozšířila svůj zákaz na dovoz nezpracovaného peří do Evropské unie. Embargo se tak nyní týká všech zemí mimo EU a bude platit nejméně do konce července. Novinářům to řekl mluvčí EK Philip Tod. Podle něj chce komise v obavách ze šíření ptačí chřipky rovněž zvýšit sledování ptactva v EU.

Příspěvek EK na prevenci v jednotlivých členských státech dosáhne zhruba 1,9 milionu eur (necelých 60 milionů korun). EU přispěje zemím na tvorbu takzvaných národních plánů prevence a boje proti ptačí chřipce. Česká republika dostane 33.400 eur, tedy necelý milion korun. Na největší příliv finančních prostředků se mohou těšit Italové, kterým EU přispěje více než 427.000 eur (zhruba 12 milionů korun).

Tod rovněž upozornil, že významně roste počet otestovaných ptáků na výskyt nebezpečné nemoci. Laboratoře již otestovaly celkem 60.000 divoce žijících ptáků a 300.000 kusů domácího ptactva. EK dnes rovněž znovu vyzvala členské státy, aby důsledně uplatňovaly prevenci proti ptačí chřipce.

Opatření spočívají především v uzavření chovů v drůbežárnách v okruhu tří kilometrů okolo případného nálezu uhynulého ptáka a zákazu přepravy drůbeže v okruhu deseti kilometrů, a to po dobu nejméně 21 dnů. V případě, že by se chřipka přenesla do drůbežáren, bude nutné všechna zvířata i vejce neprodleně zničit.

Ptačí chřipka postupně pronikla za hranice EU. Rakousko a Německo v úterý oznámily první výskyt ptačí chřipky. Obavy z nákazy zesílily i v Rumunsku, kde dnes u uhynulých slepic rovněž identifikovali ptačí chřipku. V České republice navzdory bezprostřednímu sousedství s Rakouskem a Německem zatím obavy z nákazy nejsou velké, úřady nicméně zpřísňují preventivní opatření.