Až tisíc českých úředníků by mohlo využívat bezplatné kurzy francouzštiny, které možná poskytne velvyslanectví Francie v ČR. O zajištění a podmínkách výuky, jež je součástí příprav na české předsednictví v EU, jedná nyní úřad české vlády s velvyslanectvím a Francouzským institutem v Praze.


ČR bude Evropské unii předsedat v první polovině roku 2009 a hlavními pracovními jazyky jsou v EU angličtina a francouzština. "Plánuje se, že by francouzské velvyslanectví poskytlo výuku francouzštiny pro 700 až 1000 úředníků zdarma," sdělila Petra Trnková z úřadu vlády.


Právě s Francií a také se Švédskem bude Česká republika ve společném týmovém předsednictví, každá země z toho bude hrát hlavní roli šest měsíců. Češi převezmou předsednictví právě po Francouzích.


Na 350 lidí z ministerstev a dalších úřadů, kteří budou v EU předsedat pracovním skupinám, musí být schopno vést jednání ve francouzštině. Tak na tom musí být i stejný počet jejich zástupců. K této skupině přibudou patrně ještě další lidé, kteří budou muset tento jazyk diplomatů dobře ovládat. První úředníci se mají do kurzů začlenit už letos, nyní se dolaďují detaily výuky.


Výuce francouzštiny, která je méně rozšířená než angličtina, se ještě nedávno některá ministerstva bránila. Ministerstvo zahraničí ale naléhalo na to, aby se zaměstnanci státních úřadů tento jazyk začali učit. Chabá nebo vůbec žádná francouzština na úřadech by totiž mohla Česku předsednictví komplikovat. Kompetentní osoby budou muset být připraveny na hladkou komunikaci s partnery v ostatních členských státech, upozorňuje česká diplomacie. Příkladem jde ministr zahraničí Cyril Svoboda, který bere hodiny francouzštiny.


Úřadům pomáhá i Britská rada (British Council), což je britské kulturní středisko. Například vládě věnovalo jeden milion korun na vybavení anglického centra, kde si mohou zaměstnanci úřadu zdokonalovat angličtinu.