Spor mezi Evropskou komisí a Itálií o to, jak centrální banka nakládala s nabídkami zahraničních zájemců o italské banky, je podle evropského komisaře Charlieho McCreevyho z většiny vyřešen.

Komise se o celou kauzu zajímala od loňského prosince, kdy obdržela stížnost od nizozemské banky ABN AMBRO na to, že italská centrální banka dává v boji o italskou Banca Antonveneta domácímu zájemci.

Podle komisaře se problémy s italským bankovnictvím do určité míry vyřešily samy. Připomněl, že Banca Popolare Italiana musela nabídku na Antonvenetu stáhnout. V souvislosti s kauzou odstoupil guvernér italské centrální banky Antonio Fazio. Lidé z McCreevyho kanceláře dodali, že z Itálie již přišla odpověď, ale že ji zatím nestudovali.

Italský případ přiměje Evropskou komisi, aby se ve větší míře začala zabývat případy protekcionismu, který v menší či větší míře existuje v mnoha členských zemích EU.

McCreevy chce podpořit konsolidaci evropském bankovního systému, kdy vzniknou větší nadnárodní bankovní skupiny schopné konkurovat rivalům z USA a dalších zemí. Komisař opakovaně uvedl, že mu protekcionismus v Evropě dělá starosti.
"Mezi otevřeností (trhů) a prosperitou je přímá souvislost," řekl dnes McCreevy v Dublinu. "Budování bariér poškozuje ty uvězněné uvnitř stejně tak jako ty, kteří zůstanou venku. Pokud se to stane, udělám cokoli, abych to potlačil."