EU vyslovila politování kvůli karikaturám, Svobodův návrh neuspěl

/Od našeho zpravodaje/
Evropská unie včera po několika týdnech odpověděla na výzvy z muslimských zemí, aby se omluvila za zveřejnění karikatur proroka Mohameda. Ministři zahraničí schválili v Bruselu prohlášení, ve kterém "uznávají a litují, že tyto karikatury muslimové po celém světě považovali za urážlivé a že jim způsobily psychické strádání".
Zároveň vyzvali muslimské země, aby zaplatily kompenzace státům, jejichž velvyslanectví nedokázaly ochránit před rozvášněnými demonstranty. To se týká hlavně Dánska, kde kresby vloni vyšly poprvé. Pak je převzala i jiná evropská média.
Ministři se přímo neomluvili za zveřejnění karikatur, ale některým zemím se i tak zdálo, že unie ustupuje příliš. Proti byly podle diplomatických zdrojů hlavně Nizozemsko a Česko.
Ministr zahraničí Cyril Svoboda nakonec neprosadil, aby unie odškodnila dánské firmy za ztráty, které utrpěly bojkotem svého zboží v některých muslimských zemích. Později mluvil i o vytvoření nového fondu - z něj by měla EU hradit členským zemím ztráty, které utržily při "obraně základních hodnot unie".
Ostatní ministry zahraničí včera Svoboda nepřesvědčil ani k jednomu. Ministři nevyslyšeli ani jeho obecnou výzvu, aby se dohodli na postupu, který by unie měla mít připravený pro podobné situace v budoucnosti.
"Máme strategie na boj s terorismem, na kde co, ale nemáme strategii na podobné případy," řekl český ministr zahraničí Cyril Svoboda. "Budeme usilovat o to, aby se do budoucna vyjasnil způsob řešení bojkotu evropského zboží," dodal ministr. Podle něj je na Evropské komisi, jakou formu toto řešení bude mít. Vytvoření nového fondu je podle něj jednou z možností.
Podle diplomatických zdrojů se Svobodovi nepodařilo získat v uplynulých týdnech pro své návrhy dostatečnou mezinárodní podporu. Pozitivní ohlas měly údajně jen u nizozemské, slovenské a maďarské diplomacie.
Do závěrů jednání se tak dostal jen jediný požadavek, který Česko prosazovalo. Unie vyzvala členské státy, aby plnily závazky, které pro ně vyplývají z takzvaných vídeňských konvencí o diplomatických a konzulárních vztazích. Ty ukládají každému státu chránit diplomaty a zastupitelské úřady.
Země, které nedokázaly ubránit velvyslanectví členů unie před demonstranty, by podle ministrů měly postiženým státům zaplatit kompenzace. Muslimové rozzlobení zveřejněním karikatur útočili v uplynulých týdnech na ambasády Dánska a dalších evropských zemí v Sýrii, Libanonu, Íránu, Pákistánu a Sýrii.
Českému ministrovi vadí, že si unie hned na začátku krize s karikaturami neřekla o omluvu za ničení zastupitelských úřadů členských států v některých muslimských zemích. "Je to otázka síly a respektu v mezinárodním společenství," řekl Svoboda po schůzce.
Ministr proto alespoň usiloval o to, aby unie vyzvala muslimské země ke slibu, že do budoucna naplní své závazky vyplývající z mezinárodního práva. Islámské země by se podle jeho slov také měly jasně distancovat od násilí, aby bylo jasné, že nejsou spojeny s radikály.
To se mu nesplnilo. Ministři v závěrečném prohlášení jen odsoudili násilí proti ambasádám členských zemí a zdůraznili, že bojkot zboží z jakéhokoli státu unie je nepřijatelný.
"Necítím se osobně zklamaný, projevila se snaha dosáhnout maximální shody, ale na nižší úrovni solidarity, než by bylo třeba," řekl Svoboda.