Evropa se potýká s užíváním marihuany mezi mladými lidmi. Nejméně čtyřicetkrát ji za loňský rok užilo v Evropské unii patnáct procent studentů ve věku patnácti let. Uvedla to zpráva Mezinárodního úřadu pro kontrolu narkotik (INCB) za rok 2005, která byla zveřejněna v sídle OSN ve Vídni.

Mezi země s vysokou mírou užívání marihuany zařadila INCB Českou republiku, Francii, Irsko, Švýcarsko a Velkou Británii. K předním pěstitelům konopí patří zejména Albánie a Nizozemsko.

Za největší milovníky marihuany v Evropě označila mladé Čechy i tři roky stará Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách. Podle ní ji v ČR okusilo asi 44 procent patnáctiletých a šestnáctiletých. V Česku se experimentuje s marihuanou a extází ve větší míře než jinde v Evropě, ale z hlediska vážného užívání tvrdších drog jsme na tom dobře, sdělil Viktor Mravčík z Národního monitorovacího centra pro drogy a drogové závislosti.

Podle INCB je Česká republika jednou z mála zemí, kde se vyrábí drogy obsahující metamfetamin (například pervitin). Studie také upozornila na stále zvyšující se užívání kokainu mezi evropskou populací. Monitorování ukázalo, že užívání kokainu stoupá mezi mladými v Dánsku, Německu, Španělsku a Velké Británii a v některých oblastech Rakouska, Řecka, Irska a Itálie. V Nizozemsku a Španělsku je kokain po heroinu druhou drogou, jejíž závislost se léčí ve specializovaných centrech, uvádí zpráva.

V České republice kokain příliš velký problém nepředstavuje, pro české uživatele je údajně příliš drahý. Raději zvolí levnější a dostupnější pervitin, který má podobné, stimulující účinky.

Studie naopak upozornila na stagnaci konzumace heroinu v Evropě. Téměř všechen heroin je dovážen do Evropy z Afghánistánu. Pašování "bílé smrti" zesílilo do Ruska, které v roce 2004 zabavilo rekordní množství 3,8 tuny drogy. Evropa je stále světovým ilegálním dodavatelem látky zvané MDMA (extáze). MDMA se pašuje z Evropy do Austrálie, Kanady, Japonska a Jihoafrické republiky.

INCB varovalo před legalizací a zřizováním místností pro aplikaci drogy injekčními stříkačkami. Upozornila, že je to v přímém rozporu s mezinárodními úmluvami o potírání narkotik. Za politováníhodné proto označila otevření takového střediska v Norsku v roce 2005.