Předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost a bratr prezidenta Jaroslaw Kaczynski svými výroky z posledních dní vyhlásil válku většině polských médií. "V Polsku nejsou svobodná média," zopakoval naposledy v pondělí. Předtím navrhl zřídit institut, který by měl kontrolovat finance mediálních koncernů a prověřovat jejich vlastníky i novináře.

Odpovědí té části polských médií, kterou Jaroslaw Kaczynski s odporem v hlase nazývá "liberální", jsou debaty a články šéfredaktorů, kteří poukazují na to, že Kaczynski nepochopil, jak fungují média v demokracii. Někteří dokonce hovoří o hrozbě demokracii v Polsku. Opoziční strany chtějí v parlamentu začít vyšetřovat obvinění vládní strany vůči novinářům.

Starý případ

Jiní novináři ale hovoří o hysterické reakci obou stran na pět let starou aféru, o níž se nyní začalo psát a mluvit. O co šlo? V době, kdy byl současný prezident Lech Kaczynski ministrem spravedlnosti, začaly tajné služby vyšetřovat dva novináře deníku Rzeczpospolita kvůli úniku informací a údajnému napojení na tajné služby. Vyšetřování vedl tehdejší nejvyšší státní zástupce Zbigniew Wassermann, dnes ministr pověřený řízením tajných služeb.

Tento případ, v roce 2001 po odvolání Kaczynského z ministerského postu odložený, vytáhla proti bratrům Kaczynským média na konci minulého týdne. Nejpodrobněji o něm informovalo polské vydání týdeníku Newsweek. Novináři navíc poukazují na obsesi nynější vlády a prezidenta hledat za všemi útoky na vládu Práva a spravedlnosti spiknutí tajných služeb.
Většina polských médií je vůči konzervativně sociální vládě čím dál kritičtější. Vrchol vzájemné nevraživosti nastal, když počátkem února vláda podepisovala dohodu o ročním spojenectví s populisty a nacionalisty v parlamentu. Na podpis mohli přijít pouze zástupci skupiny ultrakatolických médií.

Jaroslaw Kaczy#241#ski také v jednom z rozhovorů pro katolická média vedle podezření z manipulací tajných služeb hovořil o nedostatku vlastenectví v novinách a televizích. Podle Kaczynského by se mělo oficiálně bránit, aby novinář, který má jiný názor než šéfredaktor, nebyl vyhozen z práce.

Nynější šéf vládní strany byl ještě před šestnácti lety šéfredaktorem Týdeníku Solidarita. Mnohé novináře proto jeho postoj udivuje. "Jaroslaw Kaczynski evidentně neví, jak funguje dnešní svět médií," řekl v televizní debatě šéfredaktor polského Newsweeku Tomasz Wróblewski.

Posedlost spiknutím

Soustředění konzervativně sociální vlády na média a tajné služby lze ilustrovat také tím, že mezi jejich první a parlamentem či vládou nezvykle rychle projednané iniciativy byla výměna v celostátní radě pro rozhlasové a televizní vysílání a čistka ve vedení tajných služeb.

"Politici vládní strany, a hlavně bratři Kaczynští, žijí ve světě, kde se proti nim spikli politici, zločinci, byznysmeni a zvláštní služby. Teď se zdá, že u tohoto stolu spiklenců ještě přibylo páté křeslo - pro média," tvrdí Janina Paradowská z týdeníku Polityka.

Situaci se pokusil uhladit premiér Kazimierz Marcinkiewicz, ale příliš se mu to nepovedlo. "Pokud o vztah tajných služeb a novinářů, tak ze strany státu jsou novináři svobodní," řekl v úterý večer podle agentury PAP. Média podle něho nejsou podřízena nějaké tajemné síle. "Jsou ale některé záležitosti, jimž média podléhají. Nejde o jedno velké, ale o řadu malých spiknutí," řekl Marcinkiewicz.