Bulharsko vypsalo výběrové řízení na pozice konzultanty, kteří budou působit v těch členských zemích, v nichž panuje negativní názor na rozšiřování bloku a podepsání bulharské přístupové smlouvy by zde mohlo být problematické. Noví konzultanti by měli podle představ Bulharské veřejné zprostředkovatelské agentury působit na poslance a další odpovědné osoby, aby se nezasadili o posunutí termínu vstupu Bulharska do EU, který je naplánován na 1.leden 2007.

Konzultanti by měli působit v nejméně 4 členských státech – Německu, Francii, Nizozemsku a Dánsku, kde je největší pravděpodobnost zamítnutí přístupové smlouvy. Sofia očekává, že národní parlamenty budou ovlivněny květnovou hodnotící zprávou EU, která má členským zemím doporučit, jak se mají ke vstupu Rumunska a Bulharska do EU postavit.

Tendr byl vypsán ze tří základních důvodů – měl by odvrátit posunutí bulharského vstupu do EU, měl bych zrychlit proces ratifikace před květnovou zprávou EK a v neposlední řadě by měl zvýšit podporu bulharského členství ve starých zemích EU. Vítězná firma by měla v členských státech EU začít působit od poloviny března.

Francouzští, Němečtí a Dánští zákonodárci rozhodnou o podpoře nebo odložení vstupu Bulharska a Rumunska do EU definitivně až po zveřejnění hodnotící zprávy EK. Nizozemský parlament ratifikoval přístupové smlouvy obou zemí již v únoru, i přesto, že se zástupci největší holandské strany – Křesťanských demokratů postavili proti rumunskému členství od roku 2007.

Evropská unie má v záloze také určitou pojistku ve formě dodatečné klauzule, která by v případě vstupu obou zemí do EU v příštím roce odepřela Rumunsku a Bulharsku na určitou dobu přístup k některým oblastem evropské politiky – například soudnictví nebo některým částem vnitřního trhu.

Podle nejmenovaného bulharského diplomate není nová lobby „ničím zvláštním“, bulharské vláda si ovšem uvědomuje, že největší váhu v rozhodování parlamentů bude mít především názor veřejnosti. A ten zejména ve Francii a Nizozemsku není dobrý. Svou nechuť k rozšiřování bloku občané těchto zemí ukázali již při loňských referendech o evropské ústavní smlouvě.