Volný pohyb pracovníků je důležitější než některé další svobody Evropské unie. Na konferenci na českém stálém zastoupení v Bruselu to dnes řekl eurokomisař a bývalý premiér ČR Vladimír Špidla. Podle něj je velmi pravděpodobné, že své pracovní trhy novým členským státům unie, tedy i České republice, otevřou Finsko, Portugalsko a Španělsko. Možné je to i u dalších zemí, ale například Německo a Rakousko omezení na svém pracovním trhu téměř jistě zachovají.

Špidla upozornil, že EU je na dobré cestě, aby do roku 2011 byly všechny pracovní trhy otevřené. Nadále však trvá na tom, že současná omezení absolutně neodpovídají ekonomické realitě a staré členské země se neoprávněně obávají přílivu pracovníků z východní a střední Evropy. "Neexistují sociálně-ekonomické podmínky pro migraci. Střední Evropa je na enormním vzestupu," uvedl.

Svá tvrzení český eurokomisař opírá mimo jiné o příklad České republiky a Slovenska. Zatímco v ČR se průměrná hodinová mzda pohybuje kolem 3,3 eura (necelých sto korun), na Slovensku pracovník za hodinu odvedené práce dostane zhruba o 1,2 eura méně, tedy asi 60 korun. Mezi Čechy a Slováky navíc nejsou žádné podstatné bariéry. Podle komisaře tak v Evropě neexistuje lepší příklad, na kterém by se dal pozorovat hromadný odchod pracovníků z jedné země do druhé. Přesto taková situace nenastala a počet Slováků, kteří pracují v Česku, se stabilizoval na 60.000.

Neoprávněnost uzavření pracovních trhů je údajně jasně pozorovatelná i ve Francii, která zatím patří spíše k odpůrcům svobodného pohybu pracovníků. Špidla poukázal na takřka mýtický příklad polského instalatéra, který je ve Francii jakýmsi symbolem "hromadné" migrace pracovníků z nových členských zemí. "Některé ohrožené druhy (zvířat) jsou však ve Francii zastoupeny častěji než polský instalatér," dodal Špidla. Z celkového počtu 9600 obyvatel nových členských zemí, kteří ve Francii pracují, je totiž instalatérů jen necelá stovka.

Přesto je podle Špidly patrné, že některé státy ze svého zatvrzelého postavení v otázce volného pohybu pracovníků zvolna ustupují. Diskuse o otevření pracovního trhu začala například v Nizozemsku. Pokroky jsou však patrné i v jiných zemích. Mimo jiné právě ve Francii. Francouzský deník Le Monde totiž tento týden uvedl, že místní odbory vyzvaly vládu, aby pracovní trh otevřela.

Někteří odborníci, stejně tak Špidla, argumentují, že příliv nových pracovních sil nová pracovní místa vytváří, namísto toho, aby je bral.
Rakousko a Německo se ale zřejmě nepodaří o výhodnosti svobodného pracovního trhu přesvědčit. Obyvatelé nových členských zemí zatím mohou bez omezení pracovat ve Velké Británii, Irsku a Švédsku.

Počet českých pracovníků v zahraničí v roce 2005

země počet českých pracovníků v zahraničí

Velká Británie 17.600
Irsko 5761
Německo 2010
Slovensko 814
Norsko 284
Švédsko 152
Slovinsko 128
Francie 99
Malta 12
Finsko 11
Dánsko 71
Itálie 4217
Nizozemsko 1128
Portugalsko 10
Španělsko 200
Celkem 30.674