Britové potřebují šikovné doktory i schopné počítačové experty. Blairova vláda proto navrhuje upravit přistěhovalecké zákony: plány, jak podpořit příliv kvalifikovaných sil i ze zemí mimo Evropskou unii, tento týden zveřejnil ministr vnitra Charles Clarke.
Británie otevřela - spolu s Irskem a Švédskem - předloni pracovní trh nováčkům v unii. Rostoucí ekonomika ale vytváří nová místa. Země potřebuje další vzdělané přistěhovalce.

Bodový systém, který se inspiroval australskými a kanadskými pravidly, by proto měl umožnit mladým vzdělaným lidem snazší přístup na britský pracovní trh. Naopak: pro přistěhovalce, u kterých se dá předpokládat, že skončí v evidenci nezaměstnaných, se cesta do Británie ztíží.

Pokud bude změna přijata poslanci, půjde o největší zásah do přistěhovalecké politiky v zemi za uplynulá desetiletí.
Ministr Clarke tvrdí, že jeho návrh celý systém zjednoduší, odradí přistěhovalce, kteří chtějí azylový systém zneužívat.
"Potřebujeme kvalitní systém, který přitáhne talentované lidi z celého světa," řekl Clarke. Britové shánějí například i schopné finančníky a ekonomy.

Opoziční konzervativci se vyjadřují rezervovaněji. "Nové schéma je především přiznáním, že současný systém selhal, vláda přestala kontrolovat hranice," řekl stanici BBC Damian Green, stínový ministr pro imigraci.
Pětibodový systém, který chce vláda zavést od poloviny příštího roku, dělí přistěhovalce do pěti skupin. Zohlední se vzdělání, pracovní zkušenosti, jazyková vybavenost a věk. Na jedné straně stojí počítačoví odborníci a lékaři, na opačné straně třeba prázdninoví brigádníci. Pro získání pracovního víza bude nezbytné získat stanovený počet bodů. Lidé z druhé nejžádanější skupiny - například zdravotní sestry či učitelé - už budou muset pro získání víza doložit pracovní nabídku.
Nejméně kvalifikovaní lidé nezískají žádné výhody.

Danny Sriskandarajah z Ústavu pro výzkum veřejného mínění soudí, že nové schéma je nepružné. Nepomůže zacelit mezery na trhu práce - třeba neumožní příchod lidí pro vedení asijských restaurantů. Chybí jich 20 tisíc.
Jiní experti, citovaní listem Guardian, varují, že pobídka připraví země třetího světa o významnou část vzdělaných lidí.
O kvalifikované síly přitom stojí i další evropské země. Francouzský ministr vnitra Nicolas Sarkozy australský model chválí.

"Dnes jen necelých pět procent přistěhovalců odpovídá potřebám ekonomiky," uvedl nedávno. V Austrálii to je přes 50 procent. "Musíme přitahovat zakladatele podniků, vědce, univerzitní profesory," řekl Sarkozy.
O legální přistěhovalce stojí i Česko. Ministerstvo práce a sociálních věcí přijalo před časem pilotní projekt, který chce zaplnit mezery na trhu práce. Přihlásit se mohli občané Bulharska, Chorvatska a dalších zemí, kteří měli středoškolské vzdělání.

Plány, jak přilákat vzdělané odborníky, představila i Evropská komise. "Je důležité, aby přistěhovalci měli v celé unii zaručena stejná práva," řekl místopředseda komise Franco Franttini, který s komisařem Vladimírem Špidlou strategii předložil.