Praha zatím nepřilákala úřady EU

České republice se vzdaluje šance na získání sídla některého z úřadů Evropské unie. Právě to si přitom vytkla česká vláda za svůj strategický cíl.
Česko usiluje o získání sídla hned dvou různých úřadů: Evropského technologického institutu a Evropského institutu pro rovné postavení žen a mužů. V prvním případě zatím není jasné, jestli vůbec nějaké "kamenné" sídlo vznikne. Druhý úřad pro sebe pravděpodobně získá Slovinsko.
Vláda loni v prosinci za prioritu označila získání Evropského technologického institutu (EIT). To platí i nadále. "Soustřeďujeme se na EIT," potvrdil včera HN premiér Jiří Paroubek a dodal, že na český zájem o umístění takové instituce do Brna opakovaně upozorňuje představitele zemí unie.

Plány se mění

Od prosince se ovšem plány Evropské komise na zřízení EIT změnily. Tato odpověď EU na špičkové americké univerzity zřejmě nebude novou rozsáhlou univerzitou s vlastním areálem, ale spíše sítí, jež propojí již existující pracoviště.
Konečná podoba EIT je zatím velmi nejasná a české lobbování tak do jisté míry ztrácí smysl. "V této fázi jde spíše o to, včas a srozumitelně upozorňovat na tento náš záměr," vysvětluje Paroubek.
Česko se nevzdalo ani naděje na získání Evropského institutu pro rovné postavení žen a mužů, neboli "genderového" institutu. "Po diplomatické stránce máme dobrou vyhlídku. Přesto ale od kolegů z hospodářské oblasti převažuje snaha umístit do Česka technologický institut. Osobně mě to mrzí," řekl HN ministr Zdeněk Škromach.
Snahu získat obě instituce pro Česko potvrzuje i náměstek ministra zahraničí Vladimír Müller. "V tuto chvíli je pro vládu zajímavá jak varianta EIT, tak i genderového institutu. Prioritu má ovšem rozvoj technologií," řekl HN.
Zřízení "genderového" institutu, který by pomáhal boji proti diskriminaci žen, navrhla loni v březnu Evropská komise, v úterý je ve Štrasburku schválil Evropský parlament. Zatím není zdaleka jasné, kde bude sídlit, ale o Česku se v souvislosti s ním hovoří jen okrajově. Největší šance si dávají Slovinci. Zájem má i Slovensko a Litva. Zaujetí všech tří zemí potvrdila i debata v Evropském parlamentu, za Česko se přitom nepostavil nikdo.
O sídle všech evropských institucí rozhodují šéfové států a vlád na summitech EU. Během summitu, který se v Bruselu koná za týden, by se mohlo ukázat, zda budoucí Evropský technologický institut bude mít nějaké koordinační centrum, o které by mohlo Česko bojovat.
Česko v každém případě ve svém snažení za jinými novými členskými státy zaostává. V Polsku už od loňska pracuje Agentura pro správu vnějších hranic EU, Slovensko má velkou šanci na získání sídla Evropské azylové agentury a nejvýznamnějším kandidátem na umístění uvažované Agentury pro bezpečnost říční dopravy je Maďarsko.

Roztříštěné síly

Část české politické scény kritizuje vládu, že ve snaze přitáhnout nějakou unijní instituci zbytečně tříští síly. "Vláda bohužel tak dlouho váhala mezi kandidaturami na sídlo genderového institutu a EIT, až obě příležitosti prakticky promarnila. Musíme si ujasnit koncepci, co vlastně chceme," tvrdí europoslanec za KDU-ČSL Jan Březina.
S tím souhlasí i odborníci. "Je špatné, že vláda rozjednává několik různých institutů najednou. Nejlepší je zaměřit úsilí na získání jednoho cíle, tím by měl být technologický institut," tvrdí Vojtěch Belling z Občanského institutu.
Ale je vůbec pro Česko důležité, aby zde nějaký evropský úřad sídlil? Podle vlády o tom není sporu. "Je v jednoznačném zájmu České republiky, aby tu nějaký institut byl," tvrdí Škromach. "Je to v první řadě věc prestiže a v té druhé i nabídky pracovních míst, i když by to v první fázi bylo spíše v řádu desítek."
Opozice s tím nesouhlasí. "Není to podstatné. Pro české občany z toho neplyne žádný prospěch, jenom to budou další utracené peníze EU," říká europoslanec za ODS Milan Cabrnoch.


O jaké unijní instituce usiluje Česko



Evropský technologický institut

Původně měl být novou univerzitou, nyní se spíše rýsuje jako síť existujících vědeckých pracovišť. Většina jeho rozpočtu v řádech stovek miliónů eur má pocházet ze soukromé sféry.


Evropský institut pro rovné postavení žen a mužů

Má sbírat, analyzovat a šířit informace k boji proti diskriminaci žen na pracovním trhu, nucené prostituci a domácímu násilí. Jeho rozpočet má být asi osm miliónů eur ročně.