Běloruský prezident Alexandr Lukašenko včera prohlásil, že v nedělních volbách, které ho potvrdily v úřadu, se podařilo zmařit pokus o "prozápadní revoluci".
Méně triumfálně hodnotí víkendové hlasování pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), podle nichž byly volby neregulérní. Opozice volá po dalších protestech a Evropská unie připravuje zpřísnění sankcí vůči běloruskému režimu.

Podle ústřední volební komise Lukašenko získal v neděli přes 82 procent hlasů. Jeho hlavní opoziční protikandidát Aljaksandr Milinkevič dostal pouze šest procent.
"Revoluce, o níž tolik lidí předem mluvilo a na kterou se někteří připravovali, se nepovedla - a jinak tomu být nemohlo. Ani tlak a příkazy ze zahraničí nás nedokázaly zlomit," řekl prezident na tiskové konferenci v narážce na podporu, kterou západní státy poskytují opozičním silám. Podle Lukašenka byly volby čestné a demokratické. Prezidenta podpořil i jeho hlavní spojenec, Rusko.

"Potvrdilo se, že voliči důvěřují vašemu kursu," blahopřál kolegovi prezident Vladimir Putin. Podle moskevského ministerstva zahraničí "Bělorusové jasně vyjádřili svou vůli, je třeba ji respektovat a není důvod zpochybňovat platnost výsledků".
Pozorovatelé OBSE však včera jasně uvedli, že hlasování "nesplnilo požadované mezinárodní standardy svobodných a spravedlivých voleb". "Tento závěr je podložen řadou důkazů. Demokracie v Bělorusku je ještě v plenkách," sdělil novinářům Alcee Hastings, koordinátor pětisetčlenné mise.

Evropská unie čeká na konečnou zprávu pozorovatelů a dala najevo, že na Minsk uvalí přísnější sankce. Již nyní má šest běloruských činitelů zakázán vstup na území unie - a Brusel by mohl na tento seznam přidat nová jména.
"Nemyslím, že budeme uvažovat o ekonomických sankcích. Jistě ale rozšíříme vízová opatření," prohlásila komisařka EU pro vnější vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová.
Také Spojené státy včera odsoudily "ovzduší strachu", v němž se volby konaly, a podpořily výzvu běloruské opozice, aby bylo vypsáno nové hlasování.

Opoziční vůdci svolali i na včerejší večer do centra hlavního města protestní demonstraci. Na nedělním povolebním shromáždění se sešlo odhadem deset tisíc lidí a mluvčí Milinkevičovy kampaně včera apeloval: "Taková účast nestačí. Musí nás být nejméně desetkrát tolik, pokud chceme přimět úřady, aby naslouchaly lidu." Opozice by ráda zopakovala příklad Ukrajiny, kde si předloni davy v ulicích vynutily opakování voleb.

Není ovšem jasné, zda se podaří udržet protestní nadšení z neděle. Předvčerejší demonstrace se obešla bez incidentů, ale úřady opakovaně varují, že proti všem, kdo budou "narušovat veřejný pořádek", tvrdě zakročí.
Při opoziční demonstraci v Minsku byl v neděli napaden a zbit redaktor Mladé fronty Dnes.

"Kopali mě do hlavy a vzali mi počítač," řekl včera agentuře ČTK Jan Rybář. Domnívá se, že ho ztloukli agenti běloruské tajné policie KGB. Nemá však pro to žádné přímé důkazy. "Křičeli, kde mám doklady. Kupodivu o peníze neměli zájem," dodal. Rybář si myslí, že na sebe upozornil, když na ulici psal na laptopu a článek odesílal satelitním telefonem.