Evropská unie se zatím zdržuje jakýchkoliv soudů na adresu rýsující se nové palestinské vlády vytvářené hnutím Hamas, ačkoli mezi jejími členy navrženými o víkendu prezidentovi Mahmúdu Abbásovi jsou i známí muslimští radikálové. Vyslala naopak signál, že Hamas má stále ještě pár dní času, aby si rozmyslel, jakou politiku vyhlásí, tedy zda splní či nikoli kritéria, jimiž EU podmínila pokračování své finanční pomoci palestinským územím.

"Necháváme dveře otevřené pro pozitivní změny. Zároveň však říkáme, že nemůžeme slevit z našich zásad. V každém případě si počkáme - nejen na jejich slova, ale také na jejich činy," řekla na okraj schůze ministrů zahraničí EU komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová. Usoudila, že Hamas musí přemýšlet a že EU na něj nebude tlačit. Připustila, že v sázce je samo přežití palestinské správy, která se ocitá na hranici bankrotu.

EU jasně řekla, že pokud chce Hamas dostávat peníze z Bruselu, musí se zříci násilí, uznat Izrael a respektovat minulé dohody vedoucí k vytvoření palestinského státu po boku Izraele. To všechno jsou zásady, které Hamas zatím popíral. V sázce je značná část ze zhruba půl miliardy eur, kterou EU (komise a členské státy) ročně Palestincům poskytují, stejně jako peníze od dalších dárců. Podmínky EU sdílí další členové "kvartetu" - USA, OSN i Rusko.

Britský ministr zahraničí Jack Straw novinářům řekl, že EU má nadále v úmyslu pomáhat Palestincům. "Chceme v tom pokračovat. Nechceme vůbec Palestince trestat za jejich hlasování," uvedl. "Lidé by však také měli říci své vládě, že si přejí, aby se chovala odpovědně."

V soukromí ovšem převládala skepse, že by vláda Hamasu přistoupila na podmínky EU. "Složení vlády tomu nenasvědčuje," řekl nejmenovaný diplomatický zdroj. "Znamená to, že naše poselství nepochopili nebo ho pochopit nechtěli."