Běloruský opoziční lídr Alexander Milinkievič pořádat Evropskou unii o vyšší podporu v boji proti mocenskému aparátu staronového běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

"Je důležité, aby se seznam běloruských občanů, kteří nemohou cestovat na západ, značně rozšířil", uvedl Milinkievič v rozhovoru pro německou agenturu DPA. Zároveň poděkoval unijním představitelům za dosavadní morální podporu v boji proti Lukašenkovu řežimu. V budoucnu by měl podle něj zákaz cestování platit pro každou osobu, která je zodpovědná za manipulaci nedělních prezidentských voleb, ve kterých Lukašenko získal drtivou podporu necelých 83 procent běloruských obyvatel, zatímco Milinkievič získal pouhých 6 procent hlasů.

V úterý večer vyzval své příznivce k pořádání každodenních demonstrací proti výsledkům voleb. Zároveň je požádal, aby v sobotu při příležitosti výročí prvního vyhlášení nezávislosti republiky, která trvala krátce v roce 1918, "demonstrovali v plné síle".

Milinkievič chtěl původně vyzvat své sympatizanty k ukončení protestů a poskytnout jim tak odpočinek k načerpání nové energie. Nakonec ovšem především z důvodu obav o oslabení protestů vyzval k jejich pokračování. "Zůstaneme tu do 25.března a v tento den se tu shromáždíme, abychom bojovali za naši svobodu", sdělil Milinkievič svým příznivcům.

Analytici jsou skeptičtí

Bělorusko si podle analytiků bude muset na revoluci a skutečné demokratické změny bude muset zřejmě ještě počkat. I když opozice je nyní silnější než v minulosti, její pravidelná shromáždění na náměstí v Minsku Lukašenkův režim podle pozorovatelů pravděpodobně nesvrhnou, míní odborníci.

"Obávám se toho, že se nic nezmění," sdělil Václav Nekvapil z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). "Lukašenkův režim dosud proti účastníkům demonstrací nezasáhl, protože se zřejmě domnívá, že brzy utichnou," míní Nekvapil. Podle českého vyslance v Minsku Vladimíra Rumla ale režimu pravděpodobně dojde trpělivost a protesty potlačí.

"Přesný scénář pochopitelně neznám, vycházím pouze z dřívějších zkušeností,"dodal. Také podle jiných odborníků čekají běloruské úřady pouze na to, až zemi opustí zahraniční pozorovatelé a novináři. Pak je možné podle nich čekat vlnu zostřených represí a zatýkání.

Podle Nekvapila z AMO je ale Lukašenkův režim silný především ekonomicky. Desetimilionové Bělorusko těží především z toho, že od Ruska levně nakupuje ropu a plyn, kterou dále prodává, ovšem už za světové ceny. Díky příjmům z prodeje ropy a plynu tak může Lukašenko financovat nákladný sociální program. "Impuls ke změnám by tedy musel přijít z Moskvy," soudí Nekvapil. Rusko by přitom nemuselo jednat o zvýšení cen za suroviny, stačil by prý tlak na Lukašenka, aby privatizoval firmy do rukou ruského kapitálu, zakončil odborník.