Šéfové členských států Evropské unie se dnes na summitu v Bruselu rozhodli přijmout nové sankce proti Bělorusku, které se budou týkat i prezidenta Alexandra Lukašenka znovu zvoleného v kontroverzních volbách. Oznámila to rakouská ministryně zahraničí Ursula Plassniková, jejíž země nyní unii předsedá.
Plassniková neuvedla podrobnosti, ale podle nejmenovaných představitelů EU se zvažuje zákaz udělování víz lidem obviněným z volebních podvodů a případně i zmrazení jejich aktiv v zahraničí.

"Rada EU se rozhodla podniknout restriktivní kroky vůči lidem odpovědným za porušování mezinárodních standardů pro volby, včetně prezidenta Lukašenka," řekla Plassniková.
Dosavadní sankce spočívají v tom, že EU odmítá víza šesti činitelům zapleteným do "zmizení" opozičních aktivistů v roce 1999 a do zmanipulování předloňského referenda.

Agentura AP s odvoláním na představitele EU uvedla, že se nyní nepředpokládají ekonomické sankce, protože unie se chce soustředit na politické představitele a nechce ekonomicky postihovat Bělorusy.
Evropská unie rovněž vyzývá běloruské úřady, aby propustily všechny opoziční aktivisty zatčené v Minsku v noci na pátek a respektovaly svobodu shromažďování.

Dosavadní sankce spočívají v tom, že EU odmítá víza šesti činitelům zapleteným do "zmizení" opozičních aktivistů v roce 1999 a do zmanipulování předloňského referenda.

Prohlášení summitu EU rovněž podporuje demokratickou opozici a občanskou společnost v Bělorusku, jejíž "vytrvalé a odvážné úsilí na podporu demokracie ve zvláště obtížných podmínkách si plně zasluhuje naše uznání a naši podporu". EU ujistí o svém odhodlání k dialogu s běloruskou společností, k zesílení kontaktů mezi lidmi a posílení přístupu Bělorusů k nezávislým informačním zdrojům.
EU ještě před prezidentskými volbami podpořila nezávislé rozhlasové a televizní vysílání do Běloruska.