Stovky odpůrců režimu prezidenta Alexandra Lukašenka se ocitly v běloruských věznicích poté, co pořádkové síly rozehnaly sobotní několikatisícovou demonstraci v Minsku. Evropská unie zásah ostře odsoudila a požaduje propuštění zatčených, včetně jednoho z opozičních kandidátů březnových prezidentských voleb Aljaksandra Kozulina.

Sobotní shromáždění se konalo v den výročí nezávislosti Běloruské republiky, která byla vyhlášena v roce 1918 a měla jen krátké trvání. Opozice si však od víkendových akcí slibovala především vyvrcholení týdenních protestů proti volbám, v nichž si Lukašenko zajistil další pětileté období v čele státu.

Podle oficiálních výsledků získal téměř 83procentní podporu voličů, zatímco hlavní kandidát opozice Aljaksandr Milinkevič údajně pouze šest procent. Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě označili hlasování za neregulérní a opozice požaduje opakování "zfalšovaných" voleb.

"Úklid" náměstí

"Neplánujeme žádné násilí, žádné dobývání Bastily. Chceme klidnou demonstraci," prohlásil Milinkevič před začátkem demonstrace, která se měla původně konat na centrálním Říjnovém náměstí. Policie ale prostor uzavřela a vytlačila z něj menší skupinky demonstrantů.
"Drazí občané, přecházet přes náměstí je zakázáno kvůli pracím nezbytným k odstranění kluziště a úklidu náměstí," tvrdil policista lidem, kteří se tam pokoušeli dostat.

Přicházející stovky demonstrantů se střetly s policejními kordony, ale na náměstí ale neprorazily. Srážku provázelo skandování "Hanba!" a "Ať žije Bělorusko!".
"Přišli jsme ukázat Lukašenkovi, že v této zemi jsou svobodní lidé. A že přívrženci opozice nejsou narkomani nebo živly z okraje společnosti, jak se to snaží líčit televize, ale lidé vzdělaní," řekla agentuře AFP jedna z protestujících, studentka Nasťa.

"Běloruský lid se musí probudit a svrhnout toho uzurpátora, který si změnil ústavu tak, aby mohl zůstat u moci i po třetí mandát, a který se chce stát doživotním prezidentem," apelovala jiná účastnice protestu Ljudmila, starší dáma s karafiátem v ruce.

Ve městě se postupně vytvořily tři oddělené skupiny demonstrantů. Kromě několika tisíc lidí, kteří se pokoušeli prorazit přes policejní kordon na náměstí, se dalších asi 5000 demonstrantů spolu s Milinkevičem shromáždilo v blízkém parku. Třetí několikatisícový dav zastavila policie na bulváru směřujícím do centra města.

Milinkevič útočí na pevnost

"Vyhlašuji vytvoření Lidového hnutí za osvobození Běloruska," prohlásil Milinkevič v parku Kupala. Zdůraznil, že nelze čekat dalších pět let do nových voleb, a vyzval k novému útoku na "pevnost", v níž se zakopala stará mocenská garnitura.
"Státní orgány dokáží čelit snaze lidu pouze perzekucí a násilím," řekl davu, v němž vlály historické běloruské prapory. "Lidé dnes přišli demonstrovat bez ohledu na obušky, na možné uvěznění. Bojujeme proti diktatuře. Čím více se úřady budou utíkat k represím, tím více urychlí svůj konec" dodal Milinkevič.

Podle něj Bělorusové, kteří se v uplynulých dnech scházeli v Minsku, dali najevo, že se nebojí Lukašenkovy autoritářské vlády. Jak ale poznamenal jeden ze zpravodajů, Milinkevič současně prokázal smysl pro realitu, když poukázal na zatím omezený rozsah protestního hnutí: "Není nás dvě stě tisíc nebo pět set tisíc. Pokud by tomu tak bylo, Lukašenko už by musel ve svém boeingu prchat k nějakému jinému diktátorovi."

K hlavním sobotním násilnostem došlo o několik hodin později, kdy se policie dala do pohybu, aby Milinkevičovo shromáždění rozpustila. Několik set demonstrantů se na podnět dalšího opozičního lídra Aljaksandra Kozulina vydalo k hlavní vyšetřovací věznici. Tam byli v předchozích dnech převezeni zatčení stoupenci opozice - ze "stanového městečka" na centrálním náměstí, které Lukašenkovy síly zlikvidovaly v noci na pátek.

Tvrdý zákrok

Policejní těžkooděnci Kozulinův pochod zastavili a zakročili proti davu s použitím ohlušujících granátů a obušků. Podle dostupných zpráv bylo zraněno několik lidí. Běloruský ministr vnitra později uvedl, že zranění utrpělo i několik policistů.
Mnohé ze zatčených policie podle agentury DPA rozvezla do věznic mimo Minsk, neboť všechny vyšetřovací vazby v metropoli byly přeplněné.

Zadržen byl i Kozulin a až v neděli na naléhání jeho manželky úřady sdělily, že byl převezen do jedné z věznic východně od hlavního města. Podle ministra vnitra Kozulin "vyzýval k útoku na stát a dokonce k fyzické likvidaci prezidenta". Včera ministerský mluvčí oznámil, že justiční orgány zahajují trestní řízení proti 52 stoupencům opozice, kteří byli zadrženi v sobotu.

Podle Milinkeviče opozice v nejbližší době neplánuje další masové protesty. "Pro nové shromáždění je zapotřebí silný, emocionální impulz," citovala opozičníka agentura Itar-TASS.

(ber, čtk, Reuters)