Po velkém volebním víkendu hned ve třech německých spolkových zemích se vládní koalice z SPD a CDU chce nyní rychle pustit do nových reformních projektů. Kancléřka Angela Merkelová tak výsledek voleb označila za souhlas s dosavadní prací takzvané velké koalice. "Byl to dobrý den pro CDU," řekla včera. Zároveň oznámila, že vláda nyní spustí druhou etapu změn.

V zemských volbách v Sasku-Anhaltsku a Bádensku-Württembersku si CDU udržela svou vedoucí pozici, a premiéry tak zůstanou Günther Oettinger und Wolfgang Böhmer. V Porýní-Falcku naopak utrpěla porážku, když nejvíce hlasů získala sociální demokracie SPD.

Stěžejními body vládní agendy je nyní především reforma zdravotnictví, reforma federalistického systému a oblast energetiky. Změny ve zdravotnictví chce Merkelová stihnout "nejpozději do letní přestávky, každopádně ale ještě letos".
Ještě včera večer se proto kancléřka sešla i s ministryní zdravotnictví, Ullou Schmidtovou, aby projednaly hlavní rysy změn. Právě oblast zdravotní péče a způsob, kterým by si na ni pacienti měli přispívat, přitom dosud představoval jeden z největších rozporů mezi vládními stranami. Zatímco unie by chtěla zavést jednotný paušál na osobu, a zrušit tak vazbu výše zdravotního pojištění na práci, je SPD pro takzvané občanské pojištění, kdy by se zdravotní pojištění mělo platit například i z vedlejších příjmů, jako je nájem či úroky.

Stále rostoucí deficity státních zdravotních pojišťoven je ale nutí k reformě. Strany záměrně s řešením tohoto problému počkaly na dobu po volbách, aby toto téma příliš nedominovalo předvolebnímu boji.
Další oblastí, která by měla dostát změn, je politika na trhu práce. Zde CDU usiluje o uvolnění zákonných opatření na ochranu před výpovědí, což by firmám uvolnilo ruce a umožnilo bez větších starostí zaměstnávat více lidí. Proti výrazným změnám se ale SPD staví.

Přestože na první pohled se SPD a CDU/CSU jevily být s volebními výsledky spokojené, poukazovaly tak trochu ve skrytu na znepokojivě nízkou volební účast. "Dělám si vážné starosti," řekl například Wolfgang Böhmer z CDU, který je staronovým premiérem v Sasku-Anhaltsku. Právě jeho spolková země vykázala historicky nejnižší volební účast - k urnám přišlo pouze 44,4 procenta lidí. Také v Bádensku-Württembersku byla účast nízká, celkem 53,4 procenta.

Podle hesenského premiéra Rolanda Kocha (CDU), souvisí nízká účast s velkou koalicí v Berlíně. Podle jeho slov chybělo ke zmobilizování lidí dostatek diskuse mezi oběma velkými stranami. Také Merkelová řekla, že s účastí na volbách není spokojená, nicméně, jak uvedla, "není třeba situaci dramatizovat".

Nejvíce hlasů její CDU získala v Bádensku-Württembersku a sice 44,2 procenta. SPD měla 25,2 procenta. Nejvíce volenou stranou byla CDU také v Sasku-Anhaltsku, kde získala 36,3 procenta. Zde ale nárůst o téměř 4 procenta získala levice, která dosáhla 24,0 procenta a byla tak podle předběžných průzkumů lepší než SPD. Sociální demokraté naopak uspěli pouze v Porýní-Falcku, kde mají 45,6 procenta hlasů.