Evropská komise předložila návrh, umožňující spolufinancovat polovinu nákladů členských států na opatření na podporu trhu. EK doufá, že Evropský parlament a členské státy návrh schválí do konce dubna, aby pak mohla začít posuzovat konkrétní návrhy členských zemí.


Dosavadní předpisy Evropské unie dovolují pomoci drůbežářům ze společné pokladny pouze exportními dotacemi, anebo přispět na odškodnění chovatelů, přímo postižených ptačí chřipkou. Nepočítají však s kompenzacemi za ztráty, způsobené poklesem poptávky.


"Bezpříkladné situaci nelze dále čelit se současnými nástroji. Proto chceme umožnit, aby se EU mohla podílet na financování zvláštních tržních opatření. Každý stát by tak mohl navrhnout taková opatření, která by nejlépe odpovídala konkrétní situaci," vysvětlila komisařka pro zemědělství Mariann Fischerová-Bölová. Podle ní by nejcitlivější bylo odškodnit zemědělce za dočasné snížení produkce.


Komisařčin mluvčí Michael Mann se zdržel odhadu, jak velkou částkou by EU mohla přispět. Dnešní návrh EK představuje pouze právní základ, konkrétní požadavky komise čeká od členských států. Bude-li s jejich navrhovanými opatřeními souhlasit jako odpovídajícími jednotnému trhu, předá je příslušnému gesčnímu výboru, kde se o nich bude hlasovat.


Prudký pokles odbytu a cen v důsledku ptačí chřipky postihl producenty především v Itálii, Řecku, Francii a Polsku. EK nyní posuzuje návrhy Itálie a Francie na poskytnutí státní pomoci drůbežářům ze svých národních rozpočtů; ve francouzském případě jde o 63 milionů eur. Na tyto plány se však dnešní návrh ještě nevztahuje.


EK navrhuje rozšířit dosavadní nařízení, které upravuje podpůrná opatření pro trh drůbeže a vajec, ale dosud počítá pouze s refundací exportních dotací, či s úhradou poloviny nákladů na veterinární opatření jako je porážka kuřat a s úhradou poloviny odškodnění za omezení přepravy zvířat okolo ohniska nákazy. Tato podpora sektoru se ročně pohybuje v řádu 100 milionů eur.


Změna v pravidlech hry by umožnila přispět i na "výjimečná tržní opatření", vyvolaná ztrátou důvěry spotřebitelů. EK doufá, že návrh by po souhlasu EP mohli ministři zemědělství "pětadvacítky" schválit na svém zasedání, plánovaném na 25. dubna v Lucemburku.