Evropská komise do dvou týdnů zažaluje Španělsko za to, že brání svou největší energetickou společnost Endesa před převzetím z ciziny. Prohlásila to ve středu v Bruselu jedna z mluvčích komise.

Brusel před několika týdny vyzval Španělsko, aby vysvětlilo, proč zvyšuje pravomoci svého úřadu pro regulaci energetického trhu. Unie ho podezřívá, že jde o účelový krok, který má zabránit nepřátelskému převzetí Endesy německým energetickým gigantem E.ON. Ten za španělskou firmu nabídl 29,1 miliardy eur. O Endesu má zájem i konkurenční společnost, největší španělský dodavatel plynu Gas Natural, který již dříve nabídl 22,6 miliardy eur.

Všechny fúze velkých firem v Evropě schvaluje Evropská komise. Ta má v případě nabídky firmy E.ON rozhodnout 25. dubna. Ještě dříve, už v polovině měsíce, ale nejspíš zažaluje Španělsko za porušení evropské legislativy.
"Španělská odpověď nebyla uspokojivá," řekla včera agentuře Reuters mluvčí Evropské komise. "Komisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy se proto chystá v polovině dubna zahájit proti Španělsku přestupkové řízení," dodala. Řízení pro porušení evropských zákonů trvá několik let, ale na jeho konci může být rozsudek Evropského soudního dvora, který má možnost uvalit na viníka vysoké denní pokuty.

McCreevy již dříve prohlásil, že španělský zásah do nabídky německé firmy může stavět překážky volnému pohybu kapitálu, který je jedním ze základních stavebních kamenů Evropské unie.

Poté, co E.ON zveřejnil 21. února svou nabídku nepřátelského převzetí Endesy, Španělsko urychleně protlačilo zákon, který zvyšuje pravomoci jeho regulačního úřadu. Zákon byl schválen 24. března. Podle něj dostává úřad právo vetovat fúze, v nichž zahraniční kupec přebírá domácí firmu. Stačí k tomu podezření, že převzetí firmy ohrožuje strategický sektor včetně energetické infrastruktury a elektráren. O takovém postupu ovšem musí členské státy informovat Evropskou komisi, která rozhoduje, zda jde o přiměřené kroky, které skutečně odpovídají veřejnému zájmu.