Brusel dělá starosti USA

Dva roky trvající spor mezi Evropskou komisí a softwarovým gigantem Microsoft prošel dalším slyšením a konečně spěje k rozuzlení. Chování evropských komisařů však stále více znepokojuje americkou vládu.

USA odkazují zejména na stížnost Microsoftu, že komise vůči němu nepostupuje spravedlivě a odepírá mu přístup k důležitým důkazům. Americká mise v čele s bývalým poradcem Bílého domu C. Boydenem Grayem proto zaslala evropské komisi e-mail, ve kterém vyjadřuje své "závažné obavy" z celého procesu.

Evropská komise v roce 2004 dospěla k závěru, že Microsoft zneužil dominantní pozice na trhu a jeho operační systém Windows poškozuje konkurenty. Nařídila mu proto poskytnout svým rivalům přístup k technickým informacím o systému a nyní chce společnost trestat za to, že tak neučinila. Microsoft se proti nařčení brání. Podle slov právníka společnosti, Brada Smitha, byly všechny požadavky unie splněny "nad očekávání". Společnost si navíc několikrát stěžovala, že jí komise neposkytuje všechny dokumenty, které potřebuje pro svou obhajobu. "Těžko můžeme předat dokumenty v požadované podobě, když ani netušíme, co je od nás požadováno," potvrdil už dříve Jiří Grund, tiskový mluvčí Microsoftu ČR.

Právě tato část sporu dělá starosti americké vládě. "Vztahy mezi Bruselem a Microsoftem nyní klesly na nejnižší možný bod. Pokud by se tvrzení Microsoftu ukázalo jako oprávněné, znepokojilo by to celé Spojené státy," upozorňuje podle listu Wall Street Journal e-mail americké mise. Američané také poukazují na skutečnost, že současný případ může znovu obnovit napětí mezi USA a Evropou, jako tomu bylo v roce 2001. Tehdy EU opakovaně blokovala plány americké General Electric na sloučení s Honeywell International. Obě strany pak stálo mnoho sil vysvětlit si, jak bude podnikání nadále regulováno.

Na slyšení, které o proběhlo v závěru minulého týdne, měl Microsoft vysvětlit, jak komisi vyhověl. Přestože podle konkurentů Microsoftu nebyla obhajoba společnosti stále "dost dobrá," právníci Microsoftu věří v obrat. "Dialog s komisí byl velmi konstruktivní, věřím, že jsme dosáhli průlomu," řekl Smith. Upozornil přitom na vstřícný postoj profesora Neila Barreta, který pro komisi dohlíží nad tím, jak Microsoft plní nařízení.

Konečné rozhodnutí komise, zda Microsoft bude muset zaplatit pokutu až dva milióny eur denně, má padnout během dvou týdnů.