Pracovníci z nových zemí Evropské unie mají při hledání práce v unii podle platného práva lepší postavení, než lidé z oblastí mimo pětadvacítku. Členské státy, na něž se vztahuje přechodné období omezující pohyb jejích pracovníků v části EU, o tom ujistila Evropská komise.


"Riziko, že by občané nových zemí byli znevýhodněni, nehrozí," napsal všem 25 členským státům místopředseda EK Franco Frattini. Zdůraznil, že směrnice o postavení občanů třetích zemí, kteří mají v EU trvalý pobyt, a smlouva o přistoupení desítky nových členů z roku 2003 jsou zcela slučitelné.


Ze srovnání obou textů podle něj vyplývá, že starý členský stát, který omezuje přístup pracovníků z nových zemí, jim musí dát i tak přednost před občany třetích zemí, pokud přicházejí poprvé na jeho pracovní trh. Má-li například občan třetí země s trvalým pobytem podle směrnice volný přístup na pracovní trh, musí ho občan nové země s trvalým pobytem mít také.


V praxi by to znamenalo, že Turek ucházející se o práci v Německu nemůže dostat přednost před Čechem, ale Turek s trvalým pobytem má přednost před Čechem, který by se ucházel o práci a trvalý pobyt by v Německu neměl.


Pokud jde o pohyb pracovníků z jedné země do druhé, Frattini vysvětluje, že na ty občany třetích zemí, kteří mají trvalý pobyt v novém členském státě, se vztahují ve starých členských zemích stejná omezení jako na občany států, kde pobývají. Ruský občan žijící trvale v Lotyšsku nemůže mít volný přístup na dánský pracovní trh, pokud ho nebude mít lotyšský občan.


Směrnice o postavení osob ze zemí mimo EU, které mají v unii trvalý pobyt, platí od letošního ledna. Její aplikace vyvolává řadu otazníků, zejména ve vztahu k novým členským státům ze strany části starých zemí, které vůči nim nadále uplatňují restrikce.


Přechodné období omezující volný pohyb pracovních sil nezavedly vůči ČR a dalším sedmi nováčkům ze střední a východní Evropy původně pouze Británie, Irsko a Švédsko. Nyní, po dvou letech, se k nim připojují Španělsko, Portugalsko a Finsko. V Nizozemsku závisí stanovisko na parlamentu, který pojede ve čtvrtek přesvědčovat český eurokomisař Vladimír Špidla.


EK nedávno schválila jeho zprávu, ze které vyplývá, že v zemích původní "patnáctky" EU pracuje mnohonásobně víc cizinců ze zemí mimo unii než z nových států. Obvykle je to ekonomická imigrace z Turecka a ze severní Afriky a historická imigrace z bývalých kolonií.