Prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás a premiér vzešlý z radikálního hnutí Hamás Ismáíl Haníja v pátek shodně vyzvali k respektování demokratické volby Palestinců. Reagovali tak na páteční rozhodnutí Evropské unie a Spojených států přerušit finanční pomoc samosprávě, protože nová vláda Hamásu dosud nesplnila podmínky mezinárodního společenství, jimiž jsou například zřeknutí se násilí a uznání Izraele.

Podle Abbáse se nesmí trestat palestinský lid. Potrestáni jsou prý lid, dělníci a jejich rodiny.
"Tato rozhodnutí jsou unáhlená a nespravedlivá," prohlásil premiér Haníja, podle kterého je tak páchána škoda na palestinském lidu. Haníja také vyslovil názor, že EU a USA porušují demokratická pravidla a snaží se narušit činnost palestinské vlády.

EU je hlavním dárcem finanční pomoci pro Palestince, z níž část je poskytována palestinským úřadům. Každý rok EU poskytuje 500 miliónů eur (zhruba 14,3 miliardy korun), přičemž zhruba polovinu částky vyplácí přímo Evropská komise a druhou členské státy.
Spojené státy zmrazily více než 240 miliónů dolarů (téměř 5,7 miliardy korun). Zároveň ale upozornily, že tok části peněz ze zrušené nebo pozastavené finanční pomoci bude přesměrován na humanitární projekty. Humanitární pomoc rozdělená na několik let se tak zvýší o 57 procent na 287 miliónů dolarů.

Obnovení západní pomoci samosprávě, která nemá na výplaty svých zaměstnanců, je nicméně zřejmě v nedohlednu. Haníja v pátek uvedl, že jeho vláda nemá v plánu měnit svou politiku.
Dalším postupem EU v nové situaci, kdy k moci nastoupila vláda Hamásu, se budou ministři zahraničí zabývat dnes v Lucemburku. Mohli by dospět k některým zásadním postojům, na druhé straně se však nečeká, že by dokázali rychle zformulovat celkovou politiku vůči Hamásu.

Unie si přeje hrát výraznější roli na Blízkém východě než dosud. Odmítá proto zcela vyloučit jakékoli kontakty s Hamásem. Přeje si, aby představitelé nové palestinské vlády umírněnou politikou vytvořili podmínky pro pokračování styků a postupem času pro oživení mírového procesu.