Evropskými hlavními městy kultury budou v roce 2010 Istanbul (Turecko), Essen (Německo) a Pécs (Maďarsko). Oznámila to dnes v Bruselu porota expertů, která o udělení tohoto označení rozhoduje.

Předseda poroty Jeremy Isaacs označil Istanbul na pomezí evropské a asijské části Turecka za tradiční křižovatku, most spojující Evropu s Orientem. Úsilí Turecka o vstup do EU je jedním z nejkontroverznějších témat v unii. Odpůrci tvrdí, že by výrazně změnilo rovnováhu v EU i její celkový charakter.
Kandidatura Istanbulu na evropskou kulturní metropoli zdůrazňovala rozšiřování kulturních kontaktů na evropské úrovni a získala v porotě širokou podporu, uvedl Isaacs.

Loni byl kulturním městem Evropy irský Cork, letos je to řecký Patras, příští rok Lucemburk společně s městem Sibiu v Rumunsku, které by mělo během roku 2007 také vstoupit do Evropské unie.

Kulturní metropole Evropy se určují od roku 1985 a nejrůznějšími kulturními akcemi mají "přispět ke sbližování lidí" na kontinentě. Jsou jimi města z jedné nebo dvou předem určených zemí EU a obvykle jedno ze státu mimo unii.
Proti Istanbulu tentokrát kandidoval Kyjev. Výběr ještě musejí na podzim potvrdit ministři kultury EU.

V roce 2000 bylo stanoveno mimořádně devět kulturních metropolí Evropy, včetně Prahy. Na Českou republiku přijde opět řada v roce 2015, kdy bude své město kultury navrhovat také Belgie.