Francouzské Národní shromáždění včera v rekordním čase schválilo zákonnou úpravu nahrazující smlouvy prvního zaměstnání (CPE) pro mladé lidi, které způsobily velkou sociální i politickou krizi. Nová norma půjde nyní do Senátu, kde by mohla být schválena již dnes.

Úprava by měla zlepšit situaci mladým lidem, kteří mají největší potíže sehnat práci. Opatření je zaměřeno na ty, kdo mají nízkou kvalifikaci anebo kdo bydlí v problémových oblastech. Stát zvýší podporu podnikatelům, kteří je přijmou do práce a budou pečovat o jejich výcvik. Pro letošní rok na to stát věnuje 150 miliónů eur, tedy asi 4,3 miliardy korun.

Návrh nové úpravy byl podán v pondělí poté, co se na jeho vypracování dohodli prezident Jacques Chirac, vláda a parlamentní představitelé vládního Svazu pro lidové hnutí (UMP). Ti tak ustoupili tlaku veřejnosti, která v převážné většině odmítala CPE. Odpor se projevil stávkami a mohutnými demonstracemi.
Náhrada CPE byla včera schválena 151 hlasy proti 93. Většina poslanců Národního shromáždění, které má 577 členů, se jednání neúčastnila. Proti hlasovala levicová opozice.

Krize kolem CPE těžce zasáhla především premiéra Dominiqua de Villepina, který tuto normu prosadil a do poslední chvíle tvrdě hájil. Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění klesla jeho popularita na 29 procent, což je méně, než kolik ve svém nejhorším období sklidil jeho kritizovaný předchůdce Jean-Pierre Raffarin.

Mnozí Francouzi premiérovi vyčítají reformy, které podle nich prohloubí nerovnost ve společnosti. "Vnucuje nám, že musíme následovat liberální reformy po anglosaském vzoru, a s tím nejsme vůbec srozuměni," uvedl pařížský učitel Pierre Malige.