Dosavadní přepočítávání hlasovacích lístků v podstatě potvrzuje těsné vítězství koalice levého středu v italských parlamentních volbách. Na kontrole hlasů trval dosavadní italský premiér Silvio Berlusconi, který zatím odmítá uznat porážku svého uskupení pravého středu.

Berlusconi stáhl své obvinění, že se při volbách vyskytly podvody, ale trvá na tom, aby bylo hlasování prověřeno až do konce. Vůdce levého středu Prodi vyzývá ke klidu, ale je znepokojen hlubokou nevraživostí, která nyní v Itálii panuje, napsala agentura ANSA.

Italský tisk se táže, jakou strategii to vlastně Berlusconi zvolil, a obává se jejích důsledků. "Od pondělní noci sledujeme nejhorší povolební scénář, na jaký si Evropa může vzpomenout. Je nepříjemné, že tím, kdo otravuje ovzduší a rozsévá pochybnosti ohledně podvodů, je sám premiér, od něhož se očekává, že bude v křehkém období, jako je přechod od starého kabinetu k novému, co nejpřísněji dodržovat ústavu," napsal deník La Stampa.

Corriere della Sera si všímá toho, že dosavadní verifikace zpochybněných hlasovacích lístků na výsledku nic nemění.

La Repubblica připomíná, že Berlusconi už hýřil předpověďmi podvodů, které údajně jeho odpůrci připravovali, při svých "frenetických proslovech" při předvolební kampani. "V nejlepším případě jde o případ patologického selhání nervů, v nejhorším případě, a toho se právě obáváme, by šlo o vědomou vzpouru proti pravidlům parlamentní demokracie," napsal deník, který má blízko k levici.

Ekonomický deník Il Sole 24 Ore zdůrazňuje, že se vůdce pravého středu, možná v dobré víře, obává, aby nepřišel o pár platných lístků ve svůj prospěch, ale přitom usiluje o to, aby Prodiho a jeho koalici připravil o legitimitu tím, že neuzná verdikt uren. "Tady jsou hranice mezi běžným přepočítáváním hlasovacích lístků, ať je to jakkoli neobvyklé, a mezi demokratickou rovnováhou," napsal list.

"Itálie však potřebuje něco zcela opačného: společné úsilí všech politických sil, aby se vymanila z tohoto ovzduší, které lze téměř označit za skrytou občanskou válku," dodává deník.

Pravému středu v Poslanecké sněmovně chybělo k vítězství pouhých 25.224 hlasů. Proto Berlusconi doufal, že mu přepočítávání přinese ještě nějaké hlasy a případně mu dokonce umožní předstihnout Prodiho koalici. Podle konečných, ale dosud nepotvrzených volebních výsledků má Prodiho uskupení v Poslanecké sněmovně 348 mandátů a dosavadní vládní koalice pravého středu 281. V horní komoře má Prodiho koalice Jednota 159 křesel a Berlusconiho Dům svobody 156. Definitivně musí výsledky voleb potvrdit kasační soud.