Německo chce údajně během svého předsednictví Evropské unie oživit debatu o zatím odložené ústavní smlouvě EU. Tvrdí to deník Die Welt. Německé vládní kruhy jsou podle něj toho názoru, že pouze Německo jako největší člen EU je s to prosadit pro euroústavu poslední politickou šanci. Spolková vláda však zatím nemá konkrétní plán, jak to provést. Kancléřka Angela Merkelová chce ale 11. května ve Spolkovém sněmu přednést vládní prohlášení s prvním nástinem priorit německého předsednictví EU v první polovině roku 2007. Mimo euroústavy by mezi německé priority měla patřit i energetická politika. Berlín prý chce dostat do centra "nové východní politiky EU" oblast Kavkazu.

Ústavní smlouva EU, která měla nahradit dosavadní smlouvy o Evropské unii a přiblížit ji občanům, loni ztroskotala na odmítavých referendech ve Francii a v Nizozemsku. Členové unie zatím nevědí, co s ní dál. Německo patří k obhájcům euroústavy. Merkelová se už letos v únoru shodla s britským premiérem Tonym Blairem, že EU se časem musí vrátit k jednání o ústavní smlouvě, nezbytná je i informační a osvětová činnost, jež má veřejnosti osvětlit, k čemu má dokument sloužit.

"Zdá se, že kancléřka Angela Merkelová je rozhodnuta poskytnout ústavě během německého předsednictví ještě poslední politickou šanci," napsal dnes deník Welt. Podotýká, že kancléřka nechce očividně čekat do června 2007, kdy se konají ve Francii prezidentské volby.

Merkelová má ovšem před sebou jeden výrazný problém – přesvědčit německou veřejnost. Podle nedávné spotřebitelské studie Reader's Digest European Trusted Brands si totiž 39 procent Němců přeje, aby EU měla v jejich zemi menší vliv, zatímco 36 procent by chtělo situaci ponechat takovou, jaká je nyní. Jen pětina dotázaných se vyslovila pro větší vliv EU v Německu.

Také další názory Němců, týkající se Evropské unie nejsou moc příznivé – 87 procent obyvatel Německa si myslí, že v EU panuje přílišná byrokracie. Drtivá většina (79 procent) považuje německé platby do evropského rozpočtu za příliš vysoké a 83 procent Němců považuje rozdělování evropských subvencí za nespravedlivé.