Počet obětí havárie černobylské jaderné elektrárny je podstatně větší, než tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) a Světová zdravotnická organizace (WHO) a dosáhl 30.000 až 60.000. Vyplývá to ze studie britských vědců, kterou dnes v Evropském parlamentu v Bruselu prezentovali poslanci Zelených.

Autoři studie Ian Fairlie a David Sumner tvrdí, že hlavní příčinou vyššího odhadu oproti číslům MAAE je zejména fakt, že se snaží odvodit i úmrtí také mimo Ukrajinu, Bělorusko a Rusko.
Fairlie obvinil MAAE, že ve své zprávě z loňského září záměrně podhodnocuje následky Černobylu a z vlastních studií vyvozuje optimističtější závěry. Podle MAAE a WHO katastrofa zahubila přímo 56 lidí a dalších asi 4000 osob mohlo zemřít na rakovinu vyvolanou radiací.

Studie Fairlieho a Sumnera využívá oficiálních údajů MAAE, WHO a Evropské komise. Jejich práce především zdůrazňuje, že i když byly nejvíce postiženy Bělorusko, Rusko a Ukrajina, přes polovinu radioaktivních emisí z elektrárny dopadlo mimo tyto země v západní Evropě. Všímá si zejména izotopu cesia 137, který má poločas rozpadu 30 let a má tedy dlouhodobější účinky.

Podle MAAE bylo cesiem 137 z Černobylu zamořeno 2,3 procenta zbývajících evropských zemí, tedy asi 218.000 kilometrů čtverečních. Toto číslo počítá se zamořením vyšším než 40 kBq (kilobecquerelů) na metr čtvereční. Nicméně podle Fairlieho může být rizikové i zamoření v rozsahu čtyř až 40 kBq.

Podle tohoto měřítka bylo zamořeno 85 procent území Švýcarska, 83 procent Rakouska, 80 procent Slovenska a 75 procent ČR. Nicméně většinou jde o nižší hodnoty v rozsahu čtyř až deseti kBq na metr čtvereční. V případě ČR bylo hodnotami nad 40 kBq, které MAAE označuje jako kontaminaci, zamořeno 0,28 procenta území a na Slovensku 0,04 procenta.

Autoři studie využívali v tomto směru údajů Evropské komise zveřejněných v roce 1998 a vycházejících z leteckých měření nad územím evropských zemí.