Spojené státy a Británie vědomě využívaly v boji proti terorismu informace vynucené mučením. Ve vyšetřovacím výboru Evropského parlamentu v Bruselu to dnes řekl bývalý britský velvyslanec v Uzbekistánu Craig Murray. Vzápětí ale protiteroristický koordinátor EU zdůraznil, že se neprokázalo, že by se unie a její členské státy zapletly do nelegálních praktik.

"Neslyšel jsem, že by při mučení podezřelých z terorismu byl americký či evropský pozorovatel, to byla uzbecká záležitost," prohlásil exvelvyslanec v Taškentu. "Ale o mučení v Uzbekistánu je mnoho důkazů a vím, že o využívání informací získaných mučením oficiálně rozhodl ministr zahraničí Jack Straw. Viděl jsem zápis z jednání 3. března 2003, který je však přísně utajen."

Murray ale připustil, že neví o žádném podezřelém z terorismu, který by byl do Uzbekistánu přepraven z Evropy a dostal se do rukou uzbecké tajné služby, spolupracující v té době s Američany. Podle něj je však prokázané, že do Uzbekistánu byli kvůli výslechům dopravováni Uzbekové z Afghánistánu, zřejmě příslušníci tamější uzbecké menšiny.

V Taškentu měla stálý personál americká soukromá letecká společnost Premier Executive, která dopravovala zajatce z Afghánistánu, řekl Murray. Podle něj si tuto společnost najímala Ústřední zpravodajská služba (CIA) k přepravě podezřelých z terorismu.

Murray líčil řadu příkladů mučení, kterých se podle něj dopouštěly uzbecké tajné služby. Jako britský velvyslanec měl údajně přístup k americkým zpravodajským materiálům a záznamům z výslechů uzbecké služby. Většina těchto informací ale neměla žádnou hodnotu a byla zaměřená proti místní opozici, řekl Murray, který označil Uzbekistán za "jeden z nejhorších režimů ve světě".

"Dosud není prokázané, že k nucenému vydávání (podezřelých z terorismu)... skutečně došlo. Nedělejme předčasné závěry, dokud vyšetřování neskončilo," naopak oponoval zjevnému přesvědčení většiny europoslanců ve výboru Gijs de Vries, který v EU koordinuje boj s terorismem. Na otázky, zda má nějaké informace o utajovaných přeletech, věznění či únosech podezřelých z terorismu odpovídal výhradně záporně.

Murray, který po interní a posléze i veřejné kritice svých šéfů musel předloni po 21 letech opustit diplomatické služby, vysvětlil porušení diplomatické mlčenlivosti obavami, že se jeho země odklonila od morálních hodnot a vláda se schvalováním mučení ocitla na "šikmé ploše".

Dočasný výbor EP, zřízený na přelomu roku, má objasnit podezření, zda se evropské státy podílely na údajných operacích americké tajné služby CIA jako únosy, věznění či přeprava podezřelých z terorismu. Obdobné šetření ještě dříve zahájila Rada Evropy, která funguje jako hlavní strážce lidských práv na starém kontinentu.