Po dobytí starých členských států Evropské unie získává britská "Limited" úspěch i u Čechů. Vysvětlení je snadné: jedinečná blízkost společnosti "made in England" potřebám podnikatele. Kromě toho, že je společnost založena do 24 hodin a zakladatel vystačí s minimálním vkladem ve výši 1 libry a asi 15 tisíci korunami na založení, jsou hlavními přínosy jednoduché daňové a obchodní právo a ručení omezené na minimální vklad.
Pro porovnání: založení české s. r. o. vyjde asi na 60 tisíc a k tomu je nutné připočítat minimální výši vkladu 200 tisíc korun.

Jde i o prestiž

Anglickou s. r. o. tak využívají živnostníci, veřejné obchodní společnosti či novopečení podnikatelé bez rozdílu pole působnosti. Etablované společnosti sahají po anglické alternativě s. r. o. také například při fraktalizaci podnikatelských rizik na nové společnosti, kvůli větší prestiži právní formy Limited ve světě, snadnějšímu působení ve starých členských státech unie nebo výhodnějšímu zdanění.

Zdanění a daňový systém samy o sobě jsou silné stránky Británie. Limited využívá podle serveru www.formonline.cz nulové sazby daně do 10 tisíc liber, tedy téměř půl miliónu korun a do obratu 350 tisíc liber finanční úřady daňovou kontrolu většinou neprovádějí.

Češi oceňují i provozní náklady v Británii, možnost jmenovat jednatelem jinou právnickou osobu nebo definovat předmět činnosti jako jakékoliv zákonné činnosti bez omezování podnikání živnostenskými listy. Roční pronájem kanceláře a sekretáře stojí v přepočtu kolem 10 tisíc korun. "Protože k založení společnosti není zapotřebí notář a společnost lze objednat za 20 minut přes internet," uvádí Ivo Beránek ze společnosti Form Online Limited, "kontaktují nás desítky Čechů měsíčně a zajímají se o nový domov pro své podnikání."

Šampióni v zakládání společností Limited jsou však Němci. Zastaralá právní forma GmbH (s. r. o.) vychází kvůli těžkopádnému sytému v Německu stále rychleji z módy. Naopak britská Limited je velice žádaná. Přes tisíc Němců se měsíčně rozhodne pro britskou cestu. Podle údajů Spolkového statistického úřadu, který eviduje zakládání společností, stojí toto číslo proti 3000 zakladatelům GmbH. U akciových společností je situace taková, že na německém trhu již dnes operuje více společností Limited než AG (a. s.).

V celkovém počtu 5,7 miliónu společností registrovaných za kanálem Lan Manche, hostí Británie značný podíl Evropanů. Britská Limited nemá prakticky v EU konkurenta. Jakkoli se Irsko může jevit jako podobně atraktivní země, celkové podmínky pro založení a vedení firmy jsou v Británii přeci jen příznivější.

Právo občana EU založit si společnost v kterémkoliv jiném členském státě je zakotveno v článcích 42 až 48 zakládacích smluv EU. Od té doby, co v roce 1997 upřesnil Evropský soudní dvůr jejich výklad, nehraje roli, jestli je společnost na britských ostrovech zřízena jen proto, aby otevřela zastoupení nebo podnik v jiném členském státě, kde bude vykonávat svoji činnost. S tímto stavem je od května 2004 kompatibilní i české právo.

Daňové výhody

"Neaktivní společnosti nemají prakticky žádné povinnosti vůči britským úřadům", připomíná Beránek. "Pokud si u nás podnikatel zřídí Limited a pak podniká přes českou pobočku, musí kromě každoročního potvrzení údajů v obchodním rejstříku jen udržovat registrovanou kancelář a sekretáře společnosti v Británii. Celkový roční náklad se přitom pohybuje jen kolem 7,5 tisíce korun." Naproti tomu má podnikatel možnost odečíst od zisku pobočky náklady na její vedení včetně všeobecných správních výloh, ať vznikly v ČR nebo jinde. Tím prakticky přenese britský nezdanitelný základ do Česka.

Podle evropské legislativy je svoboda usazování podniků v EU zcela mimo kompetenci národních vlád. Nemohou tak zasáhnout a zamezit, aby vlastní státní příslušníci s využitím evropského zákonodárství profitovali z konkurence právních systémů jednotlivých členských zemí. Při zakládání společností anebo změnách v nich nejsou občané unie odkázáni na národní byrokracii a mohou si založit svoji společnost v té zemi, ve které se jim to zdá nejsmysluplnější.

Autor je ekonom