Italský pravicový premiér Silvio Berlusconi dnes podle očekávání předal do rukou prezidenta Carla Azeglia Ciampiho demisi a formálně tak otevřel cestu k vytvoření nové levicové vlády vedené Romanem Prodim. Nynější Berlusconiho tým ale ještě zůstane dočasně ve funkci, dokud nepřevezme moc Prodiho kabinet, který bude muset složit přísahu.

Úmysl rezignovat na premiérský úřad oznámil Berlusconi dnes krátce po poledni na posledním zasedání svého kabinetu, dříve než se vydal do prezidentského paláce. Prodi vzápětí reagoval na Berlusconiho rezignaci konstatováním, že "demokracie pokračuje dál, někdy pomalu, ale pokračuje". Odchod svého předchůdce z úřadu označil za "velmi důležitý krok" a dal najevo očekávání, že "politické vakuum nebude trvat dlouho".

Berlusconiho demise znamená konec diskuze kolem volebních výsledků, která se táhla tři týdny, aniž předák pravicového tábora oficiálně uznal porážku, kterou mu levice uštědřila ve volbách 9. a 10. dubna. Mimořádně těsné vítězství Prodiho koalice vedlo k námitkám Berlusconiho strany, zda nedošlo k volebním podvodům; spekulace musel ukončit až výrok soudu.

Zatím není jasné, kdy bude Prodi pověřen sestavením vlády - mandát nynějšího prezidenta vyprší 18. května a Ciampi se ještě nevyjádřil, zda Prodiho pověří sestavením vlády sám či zda tento úkol přenechá na svém nástupci. Toho ale teprve musí nový parlament zvolit.

Prodiho levicová koalice věří, že premiér získá pověření už v nejbližších dnech a že možná už příští týden se jeho týmu podaří předstoupit před parlament s hlasováním o důvěře. Prodi před několika dny prohlásil, že návrh obsazení jednotlivých ministerstev chce mít připraven "co nejdříve". Vzápětí ale připustil, že návrhy na všechny ministry ještě nemá úplně hotové: "Musíme projednat hodně záležitostí, a to chce rozvahu a klid. K diskusím potřebujeme ještě několik dní."

Na Prodiho bedrech spočívá obtížný úkol, protože při obsazování vládních postů musí uspokojit všechny komponenty své široké koalice, která se pohybuje od katolíků přes levý střed a Zelené až po komunisty. A sjednocujícím prvkem těchto stran zatím byla jen snaha svrhnout Berlusconiho, který se udržel u moci rekordních pět let.

Pokud ale Ciampi nevezme během nadcházejících dní jmenování nového premiéra na sebe, což se nedá úplně vyloučit, celá procedura se zpozdí nejméně o dva týdny, ne-li déle. Ani potom to nebude mít Prodi snadné, protože Berlusconi mu slíbil nesmlouvavou opozici a ujistil, že jeho vládu při nejbližší příležitosti svrhne.