Úlevy pro nové členské státy při čerpání peněz ze strukturálních fondů a z Fondu soudržnosti, jimiž jim chce Británie v návrhu rozpočtu EU na období 2007-13 osladit škrty v objemu této pomoci, jsou solí v očích Evropské komisi.

Zlobí ji zejména to, že se zavádí rozdílné podmínky pro nové a staré země a soudržnostní politika se tak štěpí na dva různé režimy.
Exekutiva EU zpochybňuje základní důvod tohoto postupu, jímž je představa, že postkomunistické země nedokáží využít všechny peníze, které jim EU nabízí na projekty. Pak je podle Londýna lepší jim poskytnout o 14 miliard méně, než nabízelo před půl rokem Lucembursko, a udělat jim radost tím, že se využití zbývajících 146 miliard usnadní.

"Lucembursko šlo v červnu cestou zmrazení britského rabatu (slevy z příspěvku do kasy EU), která nebyla průchodná. My nyní zkoušíme cestu odbourání peněz, které chudé země a regiony nejsou stejně schopny spotřebovat. Pokud nebude průchozí, budou příští předsednické země muset zkoušet něco jiného, ale moc toho nezbývá," vyložil anonymně britský expert.

Podle EK nemá Londýn důvod se domnívat, že by nové členské země nedokázaly využít za sedm let 160 miliard eur pomoci. Argumentuje přitom tím, že jejich dosavadní spotřeba se nijak neliší od starých členských zemí ve stejné situaci. "Za léta 2004-5 využily proporcionálně stejné prostředky jako staří členové v letech 2000-2001. Jsou tedy schopny peníze absorbovat. Tvrdit opak je záměrné překrucování reality," uvedl nejmenovaný úředník EK.

Podle komisařky Danuty Hübnerové rok a půl po vstupu využili nováčkové mezi 16 a 24 procenty prostředků pro období 2004-6, což je zcela normální. ČR se podle zdrojů EK pohybuje nad 18 procenty, Slovensko naopak zaostává.
Komise nesouhlasí s tím, aby se nováčkům prodloužily lhůty pro výstavbu projektů financovaných z EU, aby se jim umožnilo z těchto prostředků platit v některých případech daň z přidané hodnoty projektů a aby podíl evropského financování stoupl až na 85 procent. Povede to podle ní ke zmatkům a k oslabení finanční kázně.

Europoslanci zase vymysleli, že Britové svým návrhem vlastně popřeli svou původní argumentaci - nyní, když nabídli pružnější podmínky, není důvod se bát, že nováčkové nespotřebují víc peněz. "Ukazuje se, že ona tvrdá hlediska zase nejsou tak nezbytná, jak se dosud vykládalo," uvedl na tiskové konferenci lotyšský Valdis Dombrovskis. "Nyní, když se navrhuje je změkčit, odpadl důvod snižovat celkový objem, protože absorpční kapacita tím vzrostla."